ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Hafif Yağmur
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Mart 2014 Çarşamba 00:10

Libya'da hükümetin düşmesi


Libya geçici meclisi Milli Genel Kongre'nin (MGK), Başbakan Ali Zeydan hükümetinden desteğini çekmesinin ardından, Başsavcı Abdulkadir Rıdvan'ın Zeydan'ı "yolsuzluk" soruşturması kapsamında ifadeye çağırdığı bildirildi.
Yargı ve meclis kaynaklarından alınan bilgiye göre, Başsavcılık, hükümetin bütçesinde bazı açıklar olduğuna dair ellerine ulaşan, Zeydan'ı yolsuzlukla suçlayan belgeler hakkında bir soruşturma başlattı. Başsavcı Rıdvan, 2013 yılı genel bütçesinde yolsuzluk yaptıklarına dair aleyhlerinde bulunan belgeler üzerine Zeydan ve bazı bakanların ifadesine başvurulmasına karar verdi.
Zeydan, hakkında gözaltı ya da tutuklama kararı çıkmadığı yalnızca soruşturma kapsamında Başsavcılığa çağırılacağı ifade edilirken, Başsavcılık tarafından Zeydan'a yurtdışı çıkış yasağı getirildiği ileri sürüldü.
Libya'da Devlet Denetleme Kurumu ile İdari Denetleme Kurumu, daha önce ortak bir rapor hazırlamış, raporda hükümet yönetiminde strateji yoksunluğu olduğu, devlet bütçesinin gereksiz yere harcandığı ortaya konulmuştu.
MGK, bugün oy çokluğuyla aldığı kararla Başbakan Ali Zeydan hükümetinden güven oyunu çekmiş, MGK'nın yeni hükümeti kurması için Savunma Bakanı Abdullah es-Sini'yi görevlendirdiği bildirilmişti.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER