ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Şubat 2014 Pazartesi 14:42

Libya devrimini kutluyor


Libya'nın başkenti Trablus sokakları 17 Şubat devriminin üçüncü yıl dönümü kutlamalarıyla şenlendi.
17 Şubat devriminin yıl dönümü ülke çapında düzenlenen farklı etkinliklerle kutlanıyor. Genç, ihtiyar, çocuk ve kadınların oluşturduğu farklı kesimden bir çok Libyalının eşlik ettiği gösteriler ve kutlamalar renkli görüntülere sahne oluyor.
Bir yanda öğretmenleri eşliğinde ellerinde Libya bayrakları ve marşlarla yürüyen öğrenciler, bir yanda omuzlarında bayraklar türkü söyleyip oynayan Libyalı gençler, Trablus caddelerini süslüyor. Binaların cepheleri ve araçlar başta olmak üzere her noktada yeni Libya bayraklarının göze çarptığı başkentte bayram havası yaşanıyor.
Özellikle üzerlerinde Libya bayrağı taşıyan gençler, Libya Milli Marşı eşliğinde sokaklarda dans ederek ve türküler söyleyerek eğleniyor.
Güvenlik güçlerinin caddelerde kontrol noktaları oluşturması ve vatandaşların bayraklarla süslediği araçlarıyla devrime destek olması sebebiyle bazı saatlerde trafik durma noktasına geliyor. Devrimin anlamı ve hedeflerini ifade eden şarkı ve marşların kornalara karıştığı sokaklarda, kimi bölgelerde havai fişek gösterileri yapılıyor.
Devrim sürecinde hayatını kaybeden gençlerin fotoğraflarının duvarları süslediği Trablus'ta Kaddafi ve ailesini eleştiren duvar resimleri de dikkati çekiyor. Devrim kutlamalarının Milli Genel Kongre'nin (MGK) görev süresinin uzatma kararına destek çıkan kesimlerle uzatmaya karşı gösteriler yapan siyasal kesimlerin gösterilerine denk gelmesi kutlama ve protestoların içiçe geçmesine neden oluyor.
Düzenli ordu birliklerinin yanı sıra devrim sürecinde bilfiil savaşan milis kuvvetlere ait ağır silahlı araçlar devrimi koruduklarını ifade eden sloganlar eşliğinde şehrin caddelerinde boy gösteriyor.
Devrik lider Muammer Kaddafi'nin ''Yeşil Meydanı'' ise 3 yıldır ''Şehitler Meydanı'' ismiyle anılıyor. Hükümetin kutlamalar için herhangi bir bütçe ayırmadığını ve her şehrin kendine göre bir kutlama programı yapacağını belirten Libya başbakanı Ali Zeydan, devrimin kazanımlarının ve ülkenin istikrarının korunması çağrısında bulunmuştu. Libya Başbakanlığı'ndan daha önce yapılan yazılı açıklamada ise kutlamaların sabote edilmesine yol açabilecek olayları önlemek için tüm gerekli tedbirlerin alındığı vurgulanmıştı.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER