ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Nisan 2013 Salı 17:19

Leylek yavrularının çıkmasını dört gözle bekliyorlar

Leylek yavrularının çıkmasını dört gözle bekliyorlar


Antalya'nın Manavgat ilçesi Sorgun Mahallesi'nin 15 yıldır misafiri olan leylekler, yıllar önce bir elektrik direğine yaptıkları yuvalarına yeniden geri geldi. Mart ayı başında gelen leylek çifti, eylül ayı ortalarında geldikleri ülkelere göç ediyor.

Sorgun Mahallesi sakinleri, mahallerine geçen yıl 4 leyleğin geldiğini, bu sene ise bir dişi bir erkek olmak üzere 2 leyleğin geldiğini bildirdi. Dişi leyleğin yuvada kuluçkaya yattığını belirten mahalleli, dişi leyleğin beslenmesini erkek leyleğin yaptığını ifade etti.

Sorgun Mahallesi sakinlerinden Kerim Dimyal, evinin karşısında elektrik direğine yuva yapan leyleklerin 15 yıldır mahallelerine geldiğini söyledi. Geçmiş yıllarda elektrik çarpması sonucu bir leyleğin hayatını kaybettiğini belirten Dimyal, mahallenin, cemre toprağa düştükten sonra leyleklerin gelmesini dört gözle beklediğini kaydetti. Yuvadan, leylek yavrularının düşmemesi için elektrik direğine yaptıkları yuvayı sağlamlaştırdıklarını anlatan Dimyal, dişi leyleğin kuluçkada olduğunu mahallelinin yavruların yumurtadan dört gözle çıkmasını beklediğini kaydetti.

Dimyal, "Leylekler, 15 yıldır evimin önündeki direkte bulunan yuvalarına geliyor. Bu sene biri erkek biri dişi olmak üzere 2 leylek geldi. Dişi leylek kuluçkada. Kuluçkada olan leyleğin bakımını erkek leylek yapıyor. Leylekler, direkteki yuvalarına tıpki bir apartmana kat çıkar gibi örme yapıyor." diye konuştu.

 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER