ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Eylül 2013 Cuma 16:31

Levent Kırca: "TSK maalesef ses çıkarmıyor"


İzmir'deki Ege Üniversitesi (EÜ) Kampüsü'nde marjinal gruplara mensup az sayıdaki öğrencinin, Kredi Yurtlar Kurumu’nda yapılan düzenlemeyi protesto etmek amacıyla başlattığı çadır eylemine, CHP’li milletvekillerinin ardından tiyatrocu Levent Kırca, modacı Barbaros Şansal ve bazı öğretim elemanları da destek verdi. Eylemciler, EÜ Rektörlüğü’nün izniyle kampüs alanına çadır kurdu. Üç gündür süren çadır eylemine bugün İzmir’e gelen Kırca ve Şansal da katıldı.

Levent Kırca, burada yaptığı açıklamada hükümeti, meslektaşlarını ve Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK)’ni eleştirdi. Gezi olaylarına destek vermeyen meslektaşları için, “Nerededir Türkiye’nin sanatçıları? Türkiye Cumhuriyeti’nin fırsatlarından yararlanıp sanatçı olmuşsun. Adın sanatçı, yazıklar olsun sana. Ne yapıyorsun? Korkuyorsun. Ya dizi çekemezsen, ya bankadaki hesaplarını araştırırlarsa, bu paralar nereden geldi derlerse. Şimdi bunlara göğüs germezsen, yarın bütün paraları elinden alırlar. Bütün paralara el koyarlar, zaten böyle bir olanağın olmaz. Yalnız ne söylüyorsam, demokratik yollardan söylüyorum.” dedi.

TSK'nin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a çalıştığını, Atatürk devrimlerini yok etmekle meşgul olduğunu iddia eden Kırca, “TSK, maalesef ses çıkarmıyor. Yüzlerce, binlerce Atatürkçü subay içeride sürünürken bugün dışarıdaki TSK, Atatürk’ün devrimlerini yıkmakla meşgul. Şimdi bu bana, TSK'nin bir dava açacağını gösteriyor. Ben Silahlı Kuvvetler'i yıkmakla suçlanacağım. Şunu söylüyorum, demokratik yollardan ne yapacaksak. İnsanlar fikirlerini söylemeli, düşüncelerini söylemeli. Demokrasi budur.” şeklinde konuştu.

Ege Öğretim Elemanları Derneği (EGÖDER) Başkanı Can Ceylan ise yurtların erkek ve kız olarak düzenlenmesinin, cinsiyet ayrımcılığı ve devletin ahlâk bekçiliğine soyunması sonucunu doğuracağını ileri sürdü.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER