ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 02 Kasım 2013 Cumartesi 15:14

LED reklamlar kaldırılıyor

LED reklamlar kaldırılıyor

Trafiği etkileyen LED reklam panoları koruma kurulu kararıyla kaldırılıyor.


Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'nin bir süre önce kentin çeşitli noktalarına büyük LED reklam panoları koydu. LED reklam panolarının şehirdeki trafiği olumsuz etkilemesi nedenyli tepkilere yol açtı. Bunun üzerine belediyenin LED ekranları, Türk Ocağı Eskişehir Şubesi tarafından Koruma Kuruluna şikayet edildi, konu mahkemeye taşındı. Koruma Kurulu, bilirkişi raporlarını inceleyerek belediyenin koyduğu LED reklam panoların kaldırılmasına karar verdi.

Eskişehir Türk Ocağı Başkanı Nedim Ünal, LED ekranlarının kaldırılması yönünde verilen kararı olumlu ve yerinde bulduklarını söyledi. Ünal, şehri yönetenlerin halkın hassasiyetlerine dikkat etmesi gerektiğini ve yaptıkları işlerin birbiriyle çelişmemesi gerektiğini vurguladı. Büyükşehir Belediyesinin daha önce başkalarının yaptığı ve kendisinin karşı çıktığı hatayı bu kez kendisinin yaptığını kaydeden Ünal, şöyle dedi: "4 sene önce Odunpazarı Belediyesi tarafından Alaattin Parkı'na konulan LED ekranları Büyükşehir Belediyesinin UKOME kararıyla 'trafiği olumsuz etkilediği' gerekçesiyle haklı olarak kaldırıldı. Ancak Büyükşehir Belediyesi daha önce itiraz ettiği, mahkemeye verdiği Odunpazarı'ndaki LED ekranlarla ilgili kararın unutulduğunu düşünerek bu kez kendisi şehrin bir çok yerine dev LED ekranlar dikti. Bunların iki tanesi trafiği etkilemenin ötesinde koruma altındaki tarihi bina, bacaların önünde ve duvarı tamamıyla kapatacak şekilde yapıldı."

Bu durumun kendileri tarafından Koruma Kuruluna şikayet edilerek mahkemeye taşındığını dile getiren Ünal, "Koruma Kurulu bilirkişi raporuna itibar ederek, LED ekranların kaldırılmasına karar verdi. Daha önce kaç kere akademi başkanlığı ve rektörlük, ardından üç dönemdir belediye başkanlığı yapan bir profesörün bulunduğu Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nın Eskişehirlileri 'hiç bir şeyden haberdar değiller, hiç bir şeyi takip etmezler, unuturlar, ne yaparsam kabul ederler' yönündeki kararı Koruma Kurulu'nca iptal edildi. Bu kararla keyfi uygulamalarının önü alınmıştır." diye konuştu.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER