ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL27°C
Mevzi Sağanak
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Aralık 2012 Pazartesi 15:30

Kuzu: Yassıada bir cinayet


TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu, merhum Başbakan Adnan Menderes’e iade-i itibar ile ilgili, "İade-i itibar bakımından Meclis bu görevi yapmalı. Bunu sadece Menderes ve arkadaşları için söylemiyorum. O gün kim yargılansa bugün aynısını söylerdim. Yassıada bir cinayet.'' dedi.

TBMM Anayasa Komisyonu Burhan Kuzu, merhum Başbakan Adnan Menderes’e iade-i itibar ile ilgili, 27 Mayıs’ın bir cinayet olduğunu söyledi. Kuzu, "Belki zamanaşımı gündeme gelmiş olabilir, ilgilileri bulmak zor olabilir. İade-i itibar bakımından Meclis bu görevi yapmalı. Bunu sadece Menderes ve arkadaşları için söylemiyorum. O gün kim yargılansa bugün aynısını söylerdim. Yassıada bir cinayet.'' şeklinde konuştu.

Sürecin nasıl işleyebileceğinin sorulması üzerine Kuzu, bu konularla alakalı bir komisyon kurulabileceğini belirterek, "Komisyon raporu çerçevesinde Genel Kurul’da iade-i itibar konusunda adım atılabilir." dedi.

"Başka idamlar da gündeme gelir mi, mesela Deniz Gezmiş?" sorusu üzerine Kuzu, "Bana sorarsanız aynı şey değil. Onlar yanlış olmuştur, kabul ettik. Dosyalara baktığınız zaman farklı şeyler de var orada. Suçlamalar, adam kaçırmalar, elçi kaçırmalar, belli yerleri yakmalar… Bunlardan idam çıkar mı? Çıkmamalıydı." ifadesini kullandı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER