ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Şubat 2014 Perşembe 15:57

Kuzey ve Güney Kore ilişkileri


ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ve Güney Koreli mevkidaşı Yun Byung-sen, ay sonunda yapmayı planladıkları askeri tatbikata tepki gösteren Kuzey Kore'yi dikkate almadı.
Güney Kore'ye ziyarette bulunan Kerry ve Güney Kore Dışişleri Bakanı Yun Byung-sen, Seul'de görüşmelerinin ardından düzenledikleri ortak basın toplantısında, Kuzey Kore'nin, ay sonunda başlaması planlanan ortak askeri tatbikatlarının durdurulması yönündeki talebini geri çevirdi.
John Kerry ve Yun Byung-sen, askeri tatbikatın Kuzey Kore tarafından, görüşmelerden ya da Kore Yarımadası'nda ilişkilerin düzeltilmesi çabalarından uzaklaşma bahanesi olarak kullanılamayacağını ifade etti.
Kerry, ABD'nin Güney Kore'nin güvenliğine önem verdiğini vurgulayarak, Japonya ve Güney Kore arasındaki tarihi sorunların üstesinden gelinmesi gerektiğine de işaret etti.
Kuzey ve Güney Koreli üst düzey yetkililer, 2007'den bu yana ilk kez, Kuzey Kore'nin talebi üzerine sınır kasabası Panmunjom'da bir araya gelmiş, belirli bir gündemi bulunmayan görüşmede fazla aşama kaydedilemediği, bunun nedeninse Kuzey Kore'nin Güney Kore ve ABD ordularının bu ay sonunda yapmayı planladığı ortak tatbikatın ertelenmesi yönündeki çağrısı olduğu belirtilmişti.
Güney ve Kuzey Kore, görüşmelerin ikinci turunun yarın yapılmasına karar vermişti.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER