ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL30°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Temmuz 2017 Salı 15:04

Kuzey Marmara Otoyolu Paşaköy-TEM Kurtköy Bağlantı Yolu Açılışı

Kuzey Marmara Otoyolu Paşaköy-TEM Kurtköy Bağlantı Yolu Açılışı

Başbakan Yıldırım: "Yollar millet içindir, millete hizmet içindir. Temeli millet olmayan bir yürüyüş, yolu da incitir yolcuyu da incitir. FETÖ'cülerin, bölücü terör örgütünün ayakta alkışladığı, yan yana yürüdüğü bu yürüyüşün adımları, milletin adımları değildir. Bu nasıl adalet yürüyüşü? Bu adalet yürüyüşü değildir, bu bir gaflet yürüyüşüdür gaflet"


Başbakan Binali Yıldırım, "Yollar, millet içindir, millete hizmet içindir. Temeli millet olmayan bir yürüyüş, yolu da incitir yolcuyu da incitir. FETÖ'cülerin, bölücü terör örgütünün ayakta alkışladığı, yan yana yürüdüğü bu yürüyüşün adımları, milletin adımları değildir. Bu nasıl adalet yürüyüşü? Bu adalet yürüyüşü değildir, bu bir gaflet yürüyüşüdür gaflet." dedi.

Yıldırım, TEM Kurtköy bağlantı yolu gişe sahasındaki Kuzey Marmara Otoyolu Paşaköy-TEM Kurtköy bağlantı yolunun açılış töreninde, 15 yılda yapılamaz denilen ne varsa hepsini gerçekleştirdiklerini, yatırımlarla, ekonomiyle, ihracatla, tarımla, demokrasiyle "bir Türkiye'yi, 3 Türkiye" yaptıklarını, Türkiye'nin hayallerini gerçeğe dönüştürdüklerini söyledi.

Başbakan Yıldırım, 20 bin kilometre yol yaptıklarını ifade ederek, şöyle devam etti:

"Yolları böldük, milleti birleştirdik, yolları böldük, gönülleri birleştirdik. Yolları böleriz ama Türkiye'yi böldürtmeyiz. Bunu herkes bilsin. Bu yolların tamamı, milletimizin gönlüne, muhabbetine, samimiyetine vasıl olmak için bir araç, bir vesile. Yollar, millet içindir, millete hizmet içindir. Temeli millet olmayan bir yürüyüş, yolu da incitir yolcuyu da incitir. FETÖ'cülerin, bölücü terör örgütünün ayakta alkışladığı, yan yana yürüdüğü bu yürüyüşün adımları, milletin adımları değildir. Bu nasıl adalet yürüyüşü? Bu adalet yürüyüşü değildir, bu bir gaflet yürüyüşüdür gaflet. Türkiye'ye iktidarları döneminde bir çivi çakmamış, bu tür siyasi fantezilerle milleti meşgul ediyorlar. Ana Muhalefet Partisi Genel Başkanı yürüyüş yapıyor. 19 gündür yürüyor. Aslında bir bakıma bu yürüyüşün bir faydası oldu. O da nedir? Yaptığımız yolların kalitesini öğrenme fırsatı oldu. Başka türlü anlayamazdı. Biraz zahmetli bir iş oldu ama benim ona tavsiyem; şöyle İzmit'ten bu tarafa gelirken Kurtköy sapağından bir Yavuz Sultan Selim yoluna da gir bakalım, orayı da bir gör, 4 şerit gidiş, 4 şerit geliş. Eğer yol yürümeye devam edersen, ömrün biter bu yollar bitmez. Çünkü 20 bin kilometre yol yaptık. Daha 19 günde 400 kilometre oldu. Onun için gel bu sevdadan vazgeç. Adaletin aranacağı yer yollar değildir, meclistir, mahkemelerdir. Adalet herkese lazım. 15 Temmuz'a 'kontrollü darbe', 'tiyatro' diyenler, 'Gerçek darbe 20 Temmuz'da olmuştur' diyenler 7 Ağustos Yenikapı ruhunu anlamamış demektir. Eğer 20 Temmuz darbeyse, 7 Ağustos'ta Yenikapı'daki o mahşeri topluluk nedir? Oraya niye geldin? İnsana sorarlar."

Yıldırım, FETÖ'cülerin ve bölücü terör örgütünü desteklemek anlamına gelen hiçbir şeyi milletin kabul etmeyeceğini belirterek, "250 şehidimiz, 2 bin 193 gazimiz var. 15 Temmuz'da gazilerimizle beraber şehitlerimizi anacağız. Bu günü hep birlikte ihya edeceğiz." diye konuştu.

Bugünlerde FETÖ'cülerin davalarının görüldüğünü hatırlatan Yıldırım, şunları söyledi:

"Mahkemelerde birer tiyatro oynanıyor adeta. Sanki bunlar hiç bu işi yapmamış, ne görmüşler ne içinde olmuşlar ne de böyle bir iş işlemişler. Bütün bunların akıl hocaları, teröristbaşı diyor ki 'Önce reddedeceksiniz, sonra tevil edeceksiniz, daha da olmadı bize işkence yapıldı diyeceksiniz. Türk mahkemelerinden siz bir şey beklemeyin, yabancı ülkelerin mahkemeleri size yardım edecek, sizi kurtaracak' diye onları motive ediyor. Gazilerimizden, şehit yakınlarımızdan ve milletimizden şunu istiyorum. Türkiye, bir hukuk devleti. Bu yargılamalar yapılacak. Ama şunu bilmemiz lazım, ne kadar ağır suç işlerse işlesin, savunma hakkı kutsaldır. Yarın bunlar Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine giderken, 'Bize savunma hakkı verilmedi.' diyemeyecekler. Onun için söyleyecekleri, söylemeyecekleri ne varsa, sabredeceğiz ve ondan sonra hukuk içerisinde, adalet içerisinde hak ettikleri cezayı en ağır şekilde alacaklar. Bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın. Orada tiyatro yapmaları, onların ceza almasına asla mani olmayacak."

- "Amacımız, milletin gönlünü hoş etmek, milletin hizmetini yerine getirmek"

Başbakan Yıldırım, ilk günden bu yana yolları adalet, kalkınma, istikrar için inşa ettiklerini ifade etti.

Açılışı yapılan bağlantı yoluna ilişkin bilgi veren Yıldırım, Kuzey Marmara Otoyolu'nda 12 kilometrelik 4 gidiş, 4 geliş yolun açıldığını belirterek, "Yolun sadece bu kısmının maliyeti 650 milyon lira. Bazıları diyor ki 'Bu yollar çok pahalı.' Kardeşim en pahalı hizmet olmayan hizmettir, yol olmazsa ne yapacaksın, nasıl yürüyecektin yol olmasaydı? Yolları yaptık, güzel güzel, tıpış tıpış yürüyorsun. Ya yol olmasaydı? Dağda, bayırda, ormanda kaybolup gidecektin, onun için yürürken yolları yapanlara da 'Allah razı olsun' de." diye konuştu.

Bağlantı yolu projesinin hayırlı olmasını dileyen Yıldırım, İstanbul'un trafik yükünü azaltmanın amaçlandığını, yol sayesinde Sultanbeyli'ye, Kozyatağı'na doğru giden ağır araçların şehir merkezine girmeden Yavuz Sultan Selim Köprüsü'ne gideceğini anlattı.

Yıldırım, "Yol medeniyettir, su medeniyettir. Liderimiz Cumhurbaşkanımızın önderliğinde 15 yıldır millet için yollar, havalimanları, hastaneler yapıyoruz. Amacımız, milletin gönlünü hoş etmek, milletin hizmetini yerine getirmek." dedi.

(Sürecek)

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER