ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 16 Nisan 2013 Salı 14:58

Kuzey Irak’ta yatırım ve pazar araştırması yaptılar

Kuzey Irakta yatırım ve pazar araştırması yaptılar


Kuzey Irak’taki yatırım ve iş fırsatları ile ilgili bir gezi düzenleyen Kahramanmaraş'ın Elbistan Sanayici ve İşadamları Derneği (ELSİAD) ticaret ve yatırım heyeti, ilçeye döndü.

Üç gün boyunca Irak’ın Erbil, Süleymaniye, Duhok ve Zaho kentlerinde incelemelerde bulunan ve 10 kişiden oluşan Elbistan Sanayici ve İş Adamları Derneği (ELSİAD) ticaret ve yatırım heyeti, bu bölgelerdeki yatırım ve ticaret imkânlarını araştırdı. ELSİAD heyeti, Kuzey Irak’ta yatırımı bulunan Türk ve Iraklı işadamları ile de görüşmelerde bulundu.

İlk gün Erbil’e varan heyet şehri gezdikten sonra Türk girişimciler tarafından kurulan Sema Hastanesi'ni ziyaret etti. Arkasından Turkey Iraq Businessmen Investors Association'a (TIBIA) geçerek, Irak ekonomisi ve yapılabilecek ticaret ve yatırımlar hakkında derneğin genel sekreterinden bilgi aldı. İkinci gün ise Süleymaniye kentine geçilerek burada kurulan İnşaat, Yapı Malzemeleri, Altyapı Hizmetleri, İş Makineleri fuarı ile Gıda, Tarım ve Teknolojileri Fuarı ziyaret edildi ve kent turu yapıldı. Üçüncü gün de Erbil’de faaliyet gösteren Hakyol Company Yemek Fabrikası ve Gıda Toptancısı sahibi Mustafa Cintosun ile görüşme yapıldı. Cintosun, “İki yıldan beri Irak’ta faaliyet gösteriyoruz ve aynı zamanda Azerbaycan’da da faaliyet gösteriyoruz. Biz burada daha çok büyük inşaat firmalarına ve petrol firmalarına yemek veriyoruz. Burada bütün gıda malzemeleri hemen hemen Türkiye’den geliyor. Burada üretim olmadığı için bu alanda ciddi ihtiyaç var. Ama burada ticaret yaparken dikkat etmek lazım. Biz burada yerli firmalarla peşin çalışıyoruz, Türk firmalarıyla ise 30-45 günlük vadeyle çalışıyoruz.” dedi.

HeyetDuhok’ta ise kent turu yaptı ve bazı işadamlarıyla bire bir görüşme gerçekleştirdi. Kuzey Irak’a düzenlenen iş gezisi hakkında bilgi veren ELSİAD Genel Sekreteri İlyas Bolat, özellikle Erbil, Süleymaniye, Duhok ve Zaho’da ciddi anlamda yatırım fırsatları bulunduğunu söyledi. Bolat, “Irak’a 10 kişiyle üç günlük bir iş gezisi düzenledik ve Türkiye için kaçırılmaması gereken bir pazar olduğunu gördük. Irak bizim sınır komşumuz ve tarihten gelen bir yakınlığımız bulunmakta. Biz bu yakınlığı hem ekonomik açıdan hem de kültürel açıdan iyi değerlendirmeliyiz. Çünkü sizin gitmediğiniz, görmediğiniz yer sizin değildir ve siz gitmezseniz başkaları gider ve oraları sizin aleyhinize değerlendirebilir. Özellikle Erbil’de, Süleymaniye’de ve Duhok’ta ciddi bir büyüme var ve bu şehirlerde sanki bir şantiye görüntüsü var. Özellikle inşaat sektöründe faaliyet gösteren firmalarımız bir an önce işbirlikleri yaparak bu pazara açılmaları gerekir. Erbil, Süleymaniye, Duhok ve Zaho hemen hemen her şeylerini dışarıdan ithal ettikleri için ticaret yapanlar için iyi pazar alanı oluşturmaktadır.” ifadelerini kullandı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER