ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL7°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Eylül 2013 Cuma 18:45

Kuzey Iraklı hemşireler Van'da staj yaptı

Kuzey Iraklı hemşireler Vanda staj yaptı


Kuzey Irak'ın Süleymaniye Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi'nden gelip Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Dursun Odabaş Tıp Merkezi'nde hemşirelik stajı yapan öğrencilere sertifikaları, düzenlenen törenle verildi. Kuzey Iraklı doktorlarla işbirliği yapmaya hazır olduklarını belirten YYÜ Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal, oradaki hastaları da Van'a tedavi için davet etti.

Süleymaniye Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi öğrencilerinin Van'da tamamladıkları staj eğitimi için YYÜ Dursun Odabaş Tıp Merkezi toplantı salonundaki sertifika töreni, Rektör Prof. Dr. Peyami Battal'ın açılış konuşması ile başladı. Geçtiğimiz Ramazan ayı içerisinde Süleymaniye şehrine gittiklerini ve orada senato üyeleriyle bir toplantı yaparak işbirliği protokolü imzaladıklarını ifade eden Prof. Battal, protokol neticesinde hızlı bir şekilde işbirliğine başlamış olduklarını belirtti.

Programın parçalarından birinin karşılıklı staj yapma imkanı olduğunu anlatan Prof. Battal, "Akabinde bize hemşirelik birimi öğrencilerinin staj yapıp yapamayacakları soruldu. Biz de bunun mümkün olacağını kendilerine bildirdik ve süreci başlatmış olduk. Bu karşılıklı anlaşmamızı iki grup halinde hemşirelere staj verebileceğimizi, kendileri de iki grup öğrenci gönderebileceklerini söylediler. Birinci grubumuzun bugün sertifika törenini birlikte yapıyoruz. Bundan sonra da ikinci grup gelerek stajlarını tamamlayıp sertifikalarını alacaklar. Bu süreçte stajla ilgili uygulamaların dışında karşılıklı diyalog ve etkileşimler de devam etti." dedi.

Doktorların bu tecrübelerini Süleymaniye Üniversitesi'ndeki doktorlarla paylaşabileceklerini ifade eden Battal, şöyle devam etti: "Doktorlarımız da değişik alanlarda sertifika alabiliyorlar. Bu konuda kendileriyle beraber çalışmaya da hazırız. Özellikle Kuzey Irak bölgesinde hasta, değişik ülkelere giderek tedavi olmak istiyorlar. Bu anlamda da biz kesinlikle orada ihtiyaç duyulması halinde bu hastaları da kabul edebiliriz. Buradaki imkanlarımızı gördüler. Bu imkanlarımızı daha iyi bir şekilde Süleymaniye Üniversitesi aracılığıyla gelen hastalara daha iyi imkanlar sunarak ilişkimizi geliştirmek istiyoruz. Eğer orada ağır hasta olup herhangi bir yere nakli olmayan ancak operasyonda ihtiyaç duyulması halinde buradan doktor gönderebiliriz."

Süleymaniye Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Muhammed Rashid Amen ise kendilerine böylesi bir imkanı sağladıkları için teşekkürlerini sundu. Doç. Dr. Amen, "Eğitim süresi boyunca başhekimlerimize, doktorlarımıza ve hemşirelerimize ve bize yardımcı olan herkese teşekkür ederiz. Burada öğrencilerimiz bir şeyler öğrendiler. Umarım ilişkilerimiz bundan sonra artarak devam edecektir. Sadece yaz staj programı değil yeni programlarda öğrencilerin değil eğitimcilerin de dahil olacağı programlar için çalışmalar düzenleyeceğiz." ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından sertifika dağıtım törenine geçildi. Kursiyerlere belgeleri; YYÜ Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal, Süleyman Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Muhammed Rashid Amen, eğitimlerde görev alan hocalar tarafından dağıtıldı.


KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER