ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL2°C
Yoğun Kar Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Şubat 2013 Pazartesi 14:04

Kuyu suyu için kredili sisteme geçilecek

Kuyu suyu için kredili sisteme geçilecek


Kontrolsüz kullanım sonucu rezervi her geçen gün düşen yer altı suyu kullanımı, kartlı kullanım ile kontrol altına alınacak.

        Yer altı suyu kullanımının kontrol altına alınması ve israfın önlenmesi için ön yüklemeli uzaktan kontrollü su sayacı takılması zorunlu hale getirilecek. Kahramanmaraş'ın Elbistan Ziraat Odası (EZO) tarafından düzenlenen toplantıda, kuyu suyu için düşünülen sayaç takma zorunluluğu masaya yatırıldı. Yetkililer, çiftçilere kart zorunluluğu getirileceğini ve bu kartlara kullanacakları su miktarının kredi olarak yükleneceğini belirtti.

        EZO'daki toplantıya Devlet Su İşleri (DSİ) 20. Bölge Müdürlüğü yetkilileri katıldı. Açılış konuşmasını yapan EZO Yönetim Kurulu Başkanı M.Ali Bulut, varlık içinde yokluk çekmenin zor geldiğini kaydetti. Başkan Bulut, “Bölgemizde 3 tane büyük baraj yapılıyor. Ama tamamlanamadığı için şimdi çiftçilerimiz sayaç ile kuyu suyu kullanmak durumunda kalacak. Bu barajlar tamamlansa idi, kuyu sularına sayaç takmak gibi bir sıkıntıları olmayacaktı.” şeklinde konuştu.

        Kuyu sularına sayaç takma zorunluluğu ile ilgili bilgiler veren DSİ 20. Bölge Müdürlüğü’nde görevli Yeraltı Suları Şube Müdürlüğü görevlisi Jeoloji Yüksek Mühendisi Mehmet Kuruçay, projenin detaylarını anlattı. Yer altı suyundan para alınmayacağını ifade eden Kuruçay, “Yer altı sularına sayaç takılması konusunda sıkıntı yaşanmaz. Burada amaç yer altı sularının kullanımı ile ilgili kontroldür. Şimdiden sayaç almaya gerek yok. Hangi sayacın kullanılacağı konusunda DSİ olarak çalışma yapıyoruz. Çiftçiye en ucuz ve en kaliteli sayaç için firmaları değerlendireceğiz. Sayaçlar belirlendikten sonra her bir çiftçimize kart vereceğiz. Bu kartlara su kredisi yükleyeceğiz. Bu kartlardaki kredi bittiği zaman sayaç da durdurulacak. Su kredileri arazi miktarına göre belirlenecek. Belirli sürelerde DSİ olarak denetlemeler yapacağız. Su yetiyor mu, yetmiyor mu diye bakacağız. Kimse su yetmeyecek diye düşünmesin. Kartsız sayaç takılamayacak.” bilgisini verdi. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER