ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Hafif Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Mart 2013 Salı 21:24

Kuva-i Milliye Mücahitler Derneği için hatıra ormanı

Kuva-i Milliye Mücahitler Derneği için hatıra ormanı


Mersin'in Tarsus ilçesinde Kuva-i Milliye Mücahitler Derneği'nin kuruluşunun 62. yılı dolayısıyla hatıra ormanı oluşturuldu.

Eshab-ı Kehf mevkiinde tahsis edilen 10 dönümlük alan üzerine kurulan orman alanına bin adet kızıl çam, fıstık çamı, alıç, servi ve murt fidanın dikimi nedeniyle tören düzenlendi. Törene, Tarsus Kaymakamı Orhan Şefik Güldibi, Belediye Başkan Yardımcısı Behçet Sarı, Jandarma Komutanı Binbaşı Kazım Bahadır Ersoy, Emniyet Müdürü Yaşar Aksoy, Milli Eğitim müdürü Ahmet Sefa Demir, Gülek Belediye Başkanı Tekin Çelik, Yeşiltepe Belediye Başkanı Fikri Tüten, Merkez Orman işletme şeflerinden Muhammet Köse, çeşitli oda ve dernek başkanları, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Açılış konuşmasını yapan Dernek Başkanı Mehmet Topal, "5 Mart 1951 tarihinde kurularak faaliyete başlayan Kuva-i Milliye Mücahitler Derneği olarak adımızı yaşatacak bir Hatıra ormanı kurmak için yaptığımız girişimler olumlu sonuçlandı. Eshab-ı Kehf mevkiinde, bize tahsis edilen 10 dönümlük alana Kuva-i Milliye Hatıra Ormanı kurduk. Bu önemli günde bizi yalnız bırakmayan protokol mensuplarına ve sivil toplum kuruluşlarına teşekkür ederiz." dedi.

Tarsus Kaymakamı Orhan Şefik Güldibi ise konuşmasında Kuva-i Milliye ve muharip gazilerin en değerli sivil toplum kuruluşlarından olduğunun altını çizerek, "Bu güzel topraklarda bundan yıllar önce kurtuluş savaşı verilmişti. Bu topraklar ecdadımızın kanları canları pahasına verdiği mücadele ile kurtarıldı. Bugün de bu topraklarda güzel bir birliktelik yaşanıyor. Kuva-i Milliyeciler bu topraklarda kendi adlarını taşıyan güzel bir orman kuruyorlar. Bu vatan için canlarını kanlarını veren şehitlerimizi rahmetle anarken vatan için hizmet veren herkese teşekkür ediyorum. Ormanımız hayırlı uğurlu olsun." şeklinde konuştu.

Konuşmalardan sonra yeni kurulan orman alanının tahsisinde ve ağaçlandırılmasında destek ve katkı veren kişi ve kuruluşlara teşekkür belgeleri verildi. Daha sonra törene katılanlar müzik eşliğinde tahsis edilen alana bin adet kızıl çam, fıstık çamı, alıç, servi ve murt fidanlarını dikti. Tören alanında Sadık Oruç ve Abdil Çemer isimli yerel sanatçılar mini konser verdi. Törene katılanlara pilav ayran da ikram edildi. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER