ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Haziran 2013 Pazar 02:17

Kütüğü en hızlı kesmek için yarıştılar


Stihl Timbersports Odun Kesme Yarışması Türkiye Şampiyonası başladı. Şampiyonanın ilk gününde "Çaylaklar" etabında 8 sporcu, motorlu ağaç testeresi ile kütüğü en hızlı kesmek ve parçalamak için mücadele etti.

Antalya'da bir alışveriş merkezinin bahçesinde, motorlu ağaç testere firması Stihl Timbersports tarafından düzenlenen Odun Kesme Yarışması Türkiye Şampiyonasına İstanbul, Bolu, Bursa, Kütahya, Adana, Denizli, Samsun, Tokat, İnegöl ve Antalya'dan 16 sporcu katıldı.

Bir organizasyon firmasında 6 ay eğitim alan sporcular balta, motorlu testere ve tek taraflı testere olmak üzere 3 kategoride yarıştı.

Şampiyonanın ilk gününde "Çaylaklar" etabında yarışan 8 sporcu ilk olarak, motorlu testere ile düzeneğe sabitlenen kütüğü dairesel olarak iki parça halinde keserek yarıştı. Daha sonra sporcular yatay şeklinde duran 32 santimetre çapındaki kütüğün üzerine çıkarak balta ile bacak aralarından vuruşlar yaparak kütüğü ikiye ayırmaya çalıştı. Son etapta yarışmacılar 2 metre uzunluğundaki el testeresi ile 46 santimetre çapında yatay konumda duran kütüğü hızlı bir şekilde kesmek için yarıştı.

Yarışmada Serhat Balaban birinciliği, Erkan Terzi ikinciliği, Özgür Atala ise üçüncülüğü elde etti.

Balaban, yarışın ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, boks sporu ile ilgilendiğini ve şampiyonaya altı ay hazırlandığını söyledi. Yarışmada birinciliği elde ettiği için mutlu olduğunu ifade eden Balaban, Türkiye'yi Almanya'da temsil etmek istediğini belirtti.

Öte yandan, yarışın ardından İngiltere'de 8 yıldır üst üste odun kesme şampiyonluğunu kazanan Spike Milton seyircilere odun kırma gösterisi sundu. Şampiyonada yarın "Profesyonel" etabında 8 sporcu yarışacak.

İki gün devam edecek şampiyona sonunda, dereceye giren ilk 5 sporcu Almanya'da düzenlenecek dünya şampiyonasına katılmaya hak kazanacak.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER