ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Rüzgarlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Ekim 2013 Cuma 15:36

Kutsal topraklarda hac heyecanı


Hac farizası için Mekke'de bulunan yüzbinlerce hacı adayı, Kurban Bayramı öncesi son cuma namazını Kabe'de kıldı.
Cuma namazına saatler kala Mescid-i Haram'ı dolduran hacı adayları, yaklaşık 40 derece sıcağa aldırış etmeden tavaf yaptı. Kalabalık nedeniyle hacı adaylarının çoğu cuma namazını, Kabe'nin çevresindeki alanda ve sokaklarda kılmak zorunda kaldı. Hac günlerinin yaklaşması dolayısıyla Mekke'deki yoğunluk iyice artarken, cuma namazı çıkışında trafik kilitlendi.
Suudi Arabistan yönetimi, genişletme çalışmalarının sürdüğü Kabe'de, hac sırasında olumsuz bir durum yaşanmaması için tedbirleri artırdı. Çalışmalar nedeniyle daha önce kapatılan üst katlar, hızlı şekilde tamamlanarak yeniden tavafa açılırken, cuma namazı sırasında da yoğun güvenlik önlemi alındı.
-Taksi fiyatları aşırı yükseldi-
Bu arada hacı adaylarını bulundukları mekanlardan Kabe-i Muazzam yakınlarına taşıyan servisler daha önce planlandığı gibi kaldırıldı. Bu nedenle hacı adayları Kabe'ye yürüyerek gelmek zorunda kaldı. Cuma namazı çıkışında da bu yüzden yollar insanla doldu, trafikte yoğunluk yaşandı.
Servis araçlarının çalışmaması nedeniyle taksi ücretleri de büyük oranda arttı. Daha önce 20 riyale (10 TL) gidilen mesafe için taksiciler en az 100 riyal istiyor.
Kimi hacı adayları yüksek fiyata rağmen taksileri kullanırken çoğu hacı adayı kalacakları yere yürüyerek ulaşıyor. Hacı adayları bu mesafeyi yürürken araçların kullandığı tünellerden geçmek zorunda kalıyor.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER