ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL16°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 16 Aralık 2013 Pazartesi 12:32

Kuş türlerinin yarısı Iğdır'da yaşıyor


Doğu'nun Çukurovası olarak adlandırılan Iğdır, Türkiye'deki kuş türlerinin yüzde 51'ine ev sahipliği yapıyor.

Aras ve Karasu nehirleri gibi önemli su havzası ile mikroklima iklimine sahip olan Iğdır, binlerce kuş türünün uğrak yeri oldu. Üç ülkeye sınır olma özelliğine de sahip olan Iğdır'da, göç eden bazı kuşların zengin sulak alanlarda enerji topladıkları görülüyor.

Iğdır Orman ve Su İşleri Şube Müdürü Mete Türkoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bölgede sulak alanlarının olması sebebiyle her yıl binlerce kuş türünün kente geldiğini ve buradan farklı ülkelere göç ettiğini belirtti.
Doğa severlerin özellikle Karasu ve Aras nehirlerinin etrafında kuş türlerini seyretmeye geldiğini anlatan Türkoğlu, "Iğdır'da yüzlerce kuş türüne rastlamak mümkün. İlimizin iklim yapısı sayesinde buraya her yıl sayısızca kuş türü gelir. Bu kuşlar başlıca, yaban ördekleri, ötücü kuşlar ve binlerce kuş türü burada yaşamlarını sürdürebiliyorlar. Iğdır'ın gerek Kafkasya'dan Rusya'ya giden göç yolları üzerinde yer alması, gerekse ilin doğal yapısı kuş cenneti haline gelmesini sağlamış" diye konuştu.

Ağrı Dağı'nın tabanında oluşan gölcükler ve birçok sulak alanının olması sebebiyle kuşların burada kaldığını, Iğdır'ın Türkiye'deki kuş türlerinin yüzde 51'ine ev sahipliği yaptığını ifade eden Türkoğlu, şöyle devam etti:
"En önemlisi ülke sınırını oluşturan Aras Nehri, çeşitli göçmen kuşların Iğdır'a mutlaka uğramasına yol açıyor. Yaban hayvanlar burada rahatlıkla yaşayabiliyor. Bunun en önemli nedeni çevresinde Doğal yaşamın sürdürülebilirliğine ev sahipliği yapan bir coğrafyada olmasından dolayı kuşlar burayı tercih ediyor. Bizde müdürlük olarak sürekli gözlemliyoruz. Doğal yaşamı korumaya çalışıyoruz. Özellikle ilimizde leylek eksik olmaz ve sürekli olarak her yerde görmek mümkün. Zaman zaman bazı sorunlar yaşasak da vatandaşlarımız bu konuda duyarlı davranıyorlar. Kış mevsiminde yüksek kesimlere kar yağdığında sürekli olarak yemleme çalışmalarımızı yapıyoruz."

- 2006 yılından şu ana kadar 54 bin kuş türü halkalandı

Ağrı Dağı eteğindeki Karasu Nehri'nin kuşlar için önemli bir sulak alan oluşturduğunu anlatan Türkoğlu, "Karasu Nehri, kuşların en fazla uğradığı yer konumunda. Başta kaya kartalı, şahin, atmaca, delice ve buna benzer yırtıcı hayvanlar burada barınıyor. Iğdır il sınırları içerisinde Kuzey Doğa Derneği ile birlikte şu ana kadar yaklaşık 54 bin kuş türünü halkaladık. Bütün göç kuşlarını burada bulmak mümkündür. Bu bölgenin bu kadar verimli olmasının sebebi Ağrı Dağı'ndan gelen suyun Karasu Nehri'ne dökülmesidir. Bu güzellikler Iğdır için önemli bir avantaj" diye konuştu.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER