ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Aralık 2013 Salı 01:41

Kuru yük gemisi kum yığınına oturdu

Kuru yük gemisi kum yığınına oturdu


Zonguldak'ın Ereğli ilçesinde karaya oturan kuru yük gemisini kurtarmak için çalışmalar devam ediyor. Gemi, kuma oturduğu kıyıdan yaklaşık 50 metre çekildikten sonra yeniden kum yığınına oturdu.

Romanya'dan Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları’na (ERDEMİR) hurda getiren ve limana sığındıktan sonra karaya oturan 2319 grostonluk, 3468 DWT’luk, 100 metre uzunluğundaki Tanzanya bandıralı, 'CROATIA ZANZIBAR' isimli kuru yük gemisini kurtarma çalışmalarına bugün detaylı olarak devam edildi.

8 Aralık gecesi ERDEMİR'e getirdiği demir hurdasını boşalttıktan sonra çıkış yapan, ancak olumsuz hava koşulları nedeniyle liman içinde yüksek dalgaların da etkisiyle tarama (sürüklenme) yaparak sahil kısmında karaya oturan gemi, bugün yapılan çalışmalar sonrasında karaya oturduğu yerden yaklaşık 50 metre çekildi. Çekildiği yerde çapasının toplanmamasından dolayı yeniden kuma oturan gemiyi kurtarmak için dalış yağan dalgıçlar, geminin kuma oturduğu yeri tespit etti. Daha sonra acente römorkörü ile kum temizleme çalışması yapıldı. Akşamın ilerleyen saatlerine kadar devam eden çalışma ertesi gün devam ettirilmek üzere sonlandırıldı.

Yaklaşık 17 saat süren kurtarma çalışmanın ardından geminin büyük oranda kurtarıldığı ve salı günü yapılacak olan çalışmalarda ise kesin sonuç alınacağı ifade edildi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER