ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Aralık 2012 Salı 15:28

Kürtlerle ilgili ezber bozan çıkış

Kürtlerle ilgili ezber bozan çıkış

AK Parti Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu, Türkiye'yi bekleyen asıl tehlikeyi açıkladı.


Bugün Gazetesi'nden Seda Şimşek'e konuşan AK Parti Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu, Kürt Sorunu ile ilgili dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Neden BDP'de değil de AK Parti'de siyaset yaptığını da açıklayan Ensarioğlu, "Kan bulaşmış hiç bir yerde siyaset yapmam" dedi.

Abdullah Öcalan'ın PKK'ya silah bıraktıracak güce sahip olduğunu savunan Ensarioğlu, Öcalan ve PKK ilişkisi için de önemli bir tespitte bulundu.

İşte Ensarioğlu röportajından dikkat çeken satırlar: 

- BDP'nin kendisi de bu silahlı gücün vesayeti altında. Yani siyaset BDP'nin değil PKK'nın tekelinde. BDP'yi ve diğer siyasi grupları, kendi tekeline, vesayeti altına almak isteyen bir silahlı güç var. BDP'nin kendisi de özgür değil, PKK'nın vesayeti altında.

- Ülkede yaşananlar herkesi etkiliyor, herkesi üzüyor. Bu iş çözülmedikçe bazı yanlış adımlar Doğu'da birtakım hassasiyetleri, gerginlikleri yarattığı gibi, bazı yanlış adımlar da Batı'da birtakım hassasiyetler, gerginlikler yaratabilir.

- Zaten, asıl tehlikeli olan bu zihinsel kopuştur. Bugüne kadar 50 bin insan öldü, hiçbir Kürt Türk'e düşman olmadı, hiçbir Türk de Kürt'e düşman olmadı.

- Kürtler'in sorunu Türkler'le değil rejimle vardı. Türkler'in de hiçbir zaman sorunu Kürtler ile olmadı.

- Bu ülkede rejimin mağdur ettiği bir çok kesim vardı, muhafazakârlar, Aleviler, Kürtler bu rejimin mağdurudur. Bu rejimin bazı mağdurları, bu rejimi dönüştürmek isteyen AK Parti'ye çözüm adına katkı sunmaları gerekirken, dışarıda kalmayı, muhalefet etmeyi tercih ediyor. Kürtler'in üçte ikisi ise AK Parti'ye oy veriyor.

- Kürtler Türkiye'yi bölmez, Kürtler ile Türkiye büyür. Hem ekonomik hem de siyasal anlamda bir entegrasyon, samimi birliktelik Türkiye'yi her anlamda büyütür ve bölgesel, küresel bir aktör yapar. Büyük düşünmek, bunu görmez lazım. Türkiye, devlet olarak Kürtler'i bir tehlike olarak değil, bir şans olarak görmeli. Bunun için de Türkiye eşit vatandaşlığı tesis edebilmeli.

KAYNAK:
yazete.com
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER