ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Kuvvetli Sağanak
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Nisan 2013 Cumartesi 23:13

"Kürtler ve Türkler kardeş olduğunda sorun çözülecektir"


Gazeteci-yazar Mümtazer Türköne, Kürtleri hiçbir zaman Türklerin ezmediğini, devletin ezdiğini söyledi. Türköne, “Yani ben Kürtleri Türk olarak ezmedim. Kürtleri ezenler Türkler değil. Bunun farkını anlayın. Bunu yapan devlet.” dedi. Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı Başkan Yardımcısı Cemal Uşşak ise Kürtlerin, Türkleri kardeşi olarak görememesinden dolayı sorunun çıktığını söyledi. Kürt sorunun çözümünde İslam kardeşliğinin merhem olacağını belirten Uşşak, “Geçmişte bu meseleyi İslam kardeşliğinin çözeceği dillendiriliyordu fakat bunun altını doldurulamıyordu. Bu meselenin çözümünde İslam kardeşliği çok önemli bir rol oynayacak. Bu İslam kardeşliği modern şekilde günümüze aktarıldığında başarılı bir sonuç verecektir." diye konuştu.

        Genç Siviller, barış sürecinin parametreleri, Kürtlerin beklentileri, Türklerin hassasiyetleri ve Türk sorununu konuşmak üzere Diyarbakır Forumu'nu topladı. Forumun, 'Türk Sorunu: Türklerin Hassasiyetlerini Anlamak' konulu bölümde konuşan yazar Mümtazer Türköne, devletin asimilasyon politikasının 2007 yılında son bulduğunu savundu. Türköne, devletin kendini restore etmesiyle birlikte Türkiye’nin yeniden toparlanmaya başladığını dile getirdi.

        Kürtleri ezenin, Türkler olmadığının farkına varılmasını önemle vurgulayan Türköne, zamanında Kürtleri ezenin devlet olduğunu, ilk Türkleştirilenin de Türkler olduğunu ifade etti. Türköne, “Siz Türkleri, doğuşlarından itibaren kazandıkları özelliklerinden dolayı suçladığınız zaman bu, ırkçılık olur. Yani ben Kürtleri Türk olarak ezmedim. Kürtleri ezenler Türkler değil. Bunun farkını anlayın. Bunu yapan devlet.” ifadelerine yer verdi.

        Kürt sorunu, Türk kimliğini savunma durumuna sokarak çözülemeyeceğini dile getiren Türköne, böyle bir karşıtlığı oluşturmanın çok yanlış olduğunu belirten Türköne, “Kürt sorunun çözümünden bir Türk savunması yaratılmamalı.” ifadesini kullandı. "Ortak bir dünyayı paylaşarak bir arada yaşamak, kader birliğini sürdürmek bazı şeyleri hatırlamak, bazı şeyleri unutmaya bağlıdır." diyen Türköne, "Millet olmak biraz da unutmaktır. Ortak paydalar vurgulanmalı.” dedi.

        Çözüm süreciyle birlikte Türk sorunundan söz edilmeye başlandığının altını çizen Türköne, Türk sorunu en şiddetli evresinin yaşandığını dikkati çekti. Türk sorunun ırk sorunu olmadığını, sosyal bir sorun olduğunu vurgulayan Türköne, "Bunun yoğun olarak Ege ve Marmara bölgelerinde yaşandığını biliyoruz. Türk sorunu zamanla dalga dalga sönecektir. Adımlar atıldıkça kendiliğinden, çok kısa bir zamanda soyut şeyler somutlaştığında sönecek ve kaybolacaktır. En çok ihtiyaç duyduğumuz şey sabır, empati ve tahammül." şeklinde konuştu. Çözüm sürecinde hem Türklerin hem de Kürtlerin kazançlı çıkacağını dile getiren Türköne, “Türk sorunun da varlığı var. Duygusal patlamalar yaşanıyor. Bunları da görmezden gelmemek gerekiyor.” şeklinde konuştu.

        UŞŞAK: PROBLEM; KÜRTLERİN, TÜRKLERİ KARDEŞİ GİBİ HİSSEDEMEMESİNDE

        Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı Başkan Yardımcısı Cemal Uşşak ise Kürt sorunun aslında Kürtlerin, Türkleri kardeşi gibi hissedememesi problemi olduğunu söyledi. Kardeşlik hukukun 100 yıldan bu yana atılan yanlış adımlar nedeniyle bu duruma getirildiğini dile getiren Uşşak, Türkler ve Kürtler arasındaki kardeşlik hukukunun zedelenmesinden ötürü bu duruma gelindiğini söyledi. Uşşak, Abdullah Öcalan’ın Nevruz mesajında kardeşlik hukukundan bahsetmesi açısından önemli bir söylem olduğunu belirtti.

        Dindarların Kürtlerin ıstırabını uzun yıllar hissedemediğinden yakınan Uşşak, şöyle konuştu: “Dindar olmaktan söz ediyorsak sadece Kürtlerin ıstırabından değil birçok mağdurun acısını da duymamız gerekir. Geçmişte bu meseleyi İslam kardeşliğinin çözeceği dillendiriliyordu fakat bunun altını doldurulamıyordu. Bu meselenin çözümünde İslam kardeşliği çok önemli bir rol oynayacak. Bu İslam kardeşliği modern şekilde günümüze aktarıldığında başarılı bir sonuç verecektir.”

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER