ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Kuvvetli Sağanak
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Ağustos 2013 Salı 15:54

Kürtçe yardım hatları sözde kaldı


 Devlet kurumlarının vatandaşa daha iyi hizmet amacıyla kurduklarını ilan ettiği 'Kürtçe yardım hatları' proje aşamasını geçemedi. Bazı valiliklerin bünyesinde kurulan çağrı merkezleri kapanırken, Kürtçe yardım hatlarını arayan vatandaşlar, "Türkçe konuşmadığınız için ne dediğiniz anlaşılmadı" cevabıyla karşılaşıyor.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın Kürtçe hizmet vermeye başladığı açıklanan 'Alo 183' çağrı merkezini arayan vatandaşlar, hayal kırıklığına uğruyor. Görevliler, “Türkçe bilen birilerinden yardım alın.” karşılığını veriyor. Diyarbakır Valiliği'nin 2009 yılında Kürt vatandaşlar için kurduğunu açıkladığı ‘Alo 444 21 01’ nolu şikayet ve talep numarasını arayanlar ise Bursa'da faaliyet gösteren bir inşaat firmasıyla karşılaşıyor.

Türkiye’de özellikle Doğu ve Güneydoğu’da yaşayan vatandaşların bir bölümü derdini en iyi Kürtçe anlatıyor. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın 'Alo 183' hattından 'Alo Havar' sloganıyla Kürtçe hizmet verdiği haberlerinin basında çıkmasından sonra çağrı merkezini arayan Kürt vatandaşlar büyük bir şok yaşadı. Çağrı merkeziyle Kürtçe konuşmaya çalışanlar, “Söylediğinizi anlamıyorum. Yanınızda Türkçe bilen birileri varsa ondan yardım alabilir misiniz? Sizin bilgilerinizi kaydedebilmem için Türkçe bilen biriyle arayabilir misiniz?" cevabını alıyor. Kürtçe konuşmaya devam eden vatandaşlar yardım alamıyor. Vatandaşlar, “Kürtçe bilen personelle yadım ediliyor şeklinde haberler duyduk, aradık. Ama Kürtçe konuşamadık.” ifadelerini kullandı.

Diyarbakır Valiliği'nin ise 2009 yılında vatandaşların şikayet ve taleplerini iletmesi için çağrı merkezi kurmuştu. Merkezde Kürtçe ve Zazaca konuşabilen personeller istihdam edilerek, dil konusunda yaşanacak muhtemel sıkıntıların önüne geçildiği duyurulmuştu. Şu anda yardım alabilmek için ‘Alo 444 21 01’ nolu numarayı arayan vatandaşlar, Bursa’da hizmet veren özel bir inşaat firmasının telesekreteriyle karşılaşıyor. Vatandaşlar, telefona çıkan görevliye ‘Diyarbakır Valiliği çağrı merkezi değil mi?’ diye sorduğunda, “Burası Bursa. Yanlış aradınız.” cevabıyla karşılaşıyor.

Diyarbakır Valiliği'nden ismini vermek istemeyen bir yetkili ise vatandaşlara Kürtçe ve Zazaca hizmet veren projenin geçtiğimiz yıl tamamlanarak sonlandırıldığını söylemekle yetiniyor. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER