ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 16 Mayıs 2013 Perşembe 22:11

"Kürt sorunu,Tahran ve Şam'dan çıkarılıp onlar açısından koz olmaktan çıkarıldı"


Star Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Doğan Ertuğrul, İran’ın Suriye, Irak ve PKK konusunda hala söyleyecek sözleri olduğuna dikkat çekerek, Türkiye’ye karşı kullanılan Suriye Kürtlerin bir dezavantaj olmaktan çıkarılıp Türkiye safında bir avantaja dönüştürüldüğünü savundu.

Zirve Üniversitesi’nde bir panelde İran konusu hakkında değerlendirmelerde bulunan Doğan Ertuğrul, İran’ın Türkiye’nin Ortadoğu’daki varlığına ciddi derece tehdit oluşturulabileceğini dile getirdi. Ertuğrul, "PKK ile yürütülen çözüm sürecinin Suriye’nin ve dolayısıyla İran’ın elinde Türkiye’ye karşı kullanılan Kürtlerin bir dezavantaj olmaktan çıkarılıp Türkiye safında bir avantaja dönüştürüldüğünü, akıllı bir hamle ile Tahran ve Şam’ın elinden alınıp onlar açısından koz olmaktan çıkarıldığını düşünüyorum." dedi.

Türkiye ile İran arasında imzalanan Kasri Şirin Anlaşması ile iki ülke arasında sınır sorununun bu zamana kadar yaşanmadığını belirten Ertuğrul, o imzalanan anlaşma ile İranlıların kaybeden taraf olduğunu söyledi. Türkiye’nin İran’ın bölgesel çıkarlarını çok iyi analiz etmezse büyük sorunlarla karşılaşabileceği bilgisini veren Ertuğrul, bu konuya dikkat edilmesi açıkladı.

Arap Baharı ve Suriye krizinin İran’ı da etkilediğini belirten Ertuğrul, şunları kaydetti: "Arap Baharı İran’ı etkiledi mi, muhtemelen Arap Baharı başlamadan önce o bahar İran’da başlamıştı. Yeşil Hareket diye bilinen hareket Arap Baharı’nın işareti gibiydi. Suriye krizi İran’ı zayıplatmış mıdır? Muhtemelen zayıflatmıştır. Büyük destek veriyor. Bu desteğin boyutunu bilmiyoruz. Fakat Suriye krizi birkaç yıl daha devam edebilir, umarım devam etmez. Suriye’de yaşanılanların İran’ı siyasi anlamda etkileyeceğini sanmıyorum."

İran’ın Kürecik’te kurulan radar sistemi için verdiği tepkinin tam gerçek mahiyetinin bilinmediğinin altını çizen Ertuğrul, İran’ın önceliklerinin ne olduğunun kestirilemediğini belirtti. Ertuğrul, "Kürecik’te kurulan radar üstü Türkiye- İran ilişkilerini gerginleştiren unsunlardan biri olabilir mi? Ben mesela İran’ın önceliklerinin ne olduğunundan çok emin olamayacağımızı düşünüyorum. İran Kürecik üstüne çok büyük tepki verdi ama gerçekten rahatsız olduğu için mi verdi, gerçekten bunu tehdik olarak algılıyor mu, yoksa siperi çok ileriye kazmak için mi verdi bunu. Bunun kolay anlaşılır olmadığını düşünüyorum." dedi.

Ertuğrul, Suriye’de Esed devrildikten sonra şimdikinden daha tehlikeli durumun ortaya çıkacağını vurguladı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER