ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Eylül 2013 Cuma 11:44

Kurşun kalemden yaptığı heykeller şaşırtıyor

Kurşun kalemden yaptığı heykeller şaşırtıyor


İstanbul'un Pendik ilçesinde gözlükçülük yapan Hüseyin Sarı'nın kurşun kalemlerden yaptığı heykeller, ilgi çekiyor. Kurşun kalemin ucundaki 1 santimetre karelik alana sığdırılan ve yapımı bazen aylar alan heykeller görenleri hayrete düşürüyor.

İş yerinde otururken can sıkıntısından dolayı başladığı kalem yontma sanatı, Hüseyin Sarı için artık vazgeçilmez olmuş. Tamamladığı 30'un üzerindeki heykelin, önümüzdeki günlerde Pendik Belediyesi Mehmet Akif Ersoy Sanat Merkezi'nde sergilenecek olması onu oldukça heyecanlandırıyor.

Bazen oturduğu yerde saatlerce heykele odaklanıp kaldığını anlatan Hüseyin Sarı, ilk başlarda çıplak göz ile yapmaya başladığı heykelleri, daha sonra merceklerle işlemeye başlamış. Tüm heykelleri iş yerinde yaptığını anlatan Sarı, ''Gün içerisinde çok boş zamanım oluyor. İş yerinde masamda otururken heykellere odaklanıp yapıyorum.'' dedi.

Hüseyin Sarı'nın kurşun kalem ucuna yaptığı mini heykeller arasında üçüncü boğaz köprüsü, Eyfel Kulesi, Allah ve Muhammed lafızları, zincirli halka, kafes içerisinde kuş, musluk ve lavabo, piyano, kadın ayakkabısı, kalp, kahve kupası, keman, deve kuşu gibi eserler bulunuyor. Heykellerden zincir halkayı en uzun sürede yapmış. Bu heykelin yapımı üçer gününü almış. Sarı, yaklaşık 2 gün uğraşarak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın heykelini de kurşun kalem ucuna kazımış. Hüseyin Sarı, ''Her sanatçı kendi liderinin heykelini yapmış. Bizim liderimiz Sayın Recep Tayyip Erdoğan da şu an dünyada tanınan, en çok tanınan bir lider. Ben de kendi liderimizin heykelini iki gün uğraşarak kurşun kalem ucuna kazıdım. Bunun yanında çok sevdiğim Barbaros Hayreddin Paşa'nın da heykelini yapmak nasip oldu.'' ifadelerini kullandı. Bu sanatı yaparken rahatladığını söyleyen Hüseyin Sarı, 30'un üzerindeki kalem ucu heykelini özel olarak aldığı Bond çantasında saklıyor.


KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER