ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Rüzgarlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Ekim 2013 Pazartesi 13:54

Kursiyerler sertifikalarını aldı


Sosyal Destek Programı (SODES) kapsamında Kalkınma Bakanlığı’nca finansmanı sağlanan Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü tarafından yürütülen 'Güvenli Eller Projesi' kapsamında 160 kursiyere sertifikaları dağıtıldı.

Sertifika dağıtım törenine Muş Valisi Vedat Büyükersoy, eşi Zehra Kadriye Büyükersoy, İl Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü ve Proje Koordinasyon Merkezi İl Koor. Bülent Solmaz, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Hamdullah Karasu, SODES çalışanları ve kursiyerler katıldı.

Vali Büyükersoy, konuşmasında şunları dile getirdi: "Günümüzde özellikle batı ülkelerinde yaşlı nüfus çok artmaktadır. Her ne kadar yaşlı nüfusu batı ülkelerle kıyaslandığında genç bir nüfusa sahip olsak da aynı trend bizim ülkemizde de devam etmektedir. Ama Muş İli olarak biz belki Türkiye’nin diğer illerinden çok daha genç nüfusa sahibiz. Ancak ülkemiz bir bütündür, bu bütün olan ülkede yaşlı nüfusunun da artmakta olduğunu hepimiz bilmekteyiz. Yaşlı nüfusun ve engellilerin evde bakımları büyük önem arz etmektedir. Sosyal devlet yaşlına, engellisine kısaca dezavantajlı vatandaşlarına sahip çıkan onların sorunlarınıçözen ve topluma katılımlarını sağlayan devlet anlayışıdır. Artık ülkemizde diğer modern ülkeler gibi sosyal devlet olgusunu ön plana alarak bu alanda önemli gelişmeler sağlanmıştır. Değerli katılımcılar ülkemiz gerçek sosyal devleti anlayışını son yıllarda gerçekleştirebilmiştir. Herhangi bir sosyal güvencesi ve geliri olmayan yüzde 40 ile yüzde 70 engeli olan bir bireye 3 ayda bir 720 lira. Yüzde 70 ve üzeri engeli olan bireye 3 ayda bir 1170 lira ödenmektedir. Yine engelli anne ve babasına evde bakana kişi başına aylık 734 lira ücret ödenmektedir. Yaşlanan ve bakıma muhtaç olan büyüklerini evden atmak isteyen ya da ağabeyim, ablam, kardeşim baksın diye ondan kaçan bireyler kalmamıştır. Biz örf ve adetlerimizde anne ve babasına bakan bir toplumuz. Ama bu desteklerde önemli bir katkıdır, bu katkı sevgi bağlarını daha da güçlendirecek ve anne babalarına bakan ve bakıma muhtaç olan anne ve babasına bakan bireyi mükâfatlandıran bir ücret olacaktır. İşte sosyal devlet budur zaten. Sosyal devlet yaşlısına engellisine ve aşsız kalan bireyine bakabilen onun derdiyle dertlenen devlettir. Sosyal devlet işveren devlet değildir. İş vermek artık özel sektörün alanıdır ve ülkemizde bu konuda çok büyük mesafe almıştır. Burada kursa katılan yaşlı ve engelli bakımını öğrenen kursiyerleri tekrar tebrik ediyorum. İnşallah buradan aldıkları eğitimle yaşlıların veya engellilerin bakımında daha bilinçli, daha şuurlu hizmet etmeye devam edeceklerdir."

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER