ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Şubat 2013 Salı 13:55

Kürek yarışlarına Adana ev sahipliği yapacak

Kürek yarışlarına Adana ev sahipliği yapacak


Çukurova Üniversitesi (ÇÜ), 20-30 Haziran tarihleri arasında Mersin'de düzenlenecek 17. Akdeniz Oyunları'nda, hentbol müsabakalarından sonra kano ve kürek yarışlarına da ev sahipliği yapacak. Bu çerçevede 17. Akdeniz Oyunları Hazırlık ve Düzenleme Kurulu ile ÇÜ arasında ikici kez tesis kullanım sözleşmesi imzalandı.

Rektörlük makamında düzenlenen törende konuşan Akdeniz Oyunları Genel Koordinatörü Bekir Korkmaz, ÇÜ’nün Mersin Üniversitesi gibi en güçlü çözüm ortaklarından biri olduğunu söyledi. Bugüne kadar üniversiteden istedikleri desteği aldıklarını ifade eden Korkmaz, oyunlara 24 ülkenin katıldığını kaydetti. 5 bin 500 civarında sporcu beklediklerini dile getiren Korkmaz, “Oyunlar çin 4 Akdeniz köyü hazırlandı. Bunlardan biri de Adana’da olacak. Buradaki 4 branşımızın üçüne ÇÜ ev sahipliği yapıyor. Seyhan Baraj Gölü’nde kano kürek yarışları yapılacak. Yüreğir Serinevler Spor Salonu ve üniversitenin Lütfullah Aksungur Spor Salonu’nda yine sportif etkinlikler düzenlenecek.” dedi.

Organizasyonun Kızkalesi’nden Tarsus’a yayılacağını vurgulayan Bekir Korkmaz, Mersin’deki tesislerinin önemli bir kısmının merkez ilçeler Toroslar ve Yenişehir’de inşa edildiğine dikkat çekti. Korkmaz, “Orada 32 branş; bir yaz olimpiyatının da 80 branş olduğunu düşündüğümüz zaman karşımızda çoklu bir spor organizasyonu var demektir. Tesislerimizin çok büyük kısmı mart sonu itibariyle bize teslim edilecek. Statta bir problem vardı. Yeni bir yüklenici geldi. Şu anda orada da çalışmalar devam ediyor.” diye konuştu.

Stadın da açılış ve kapanış törenleri için planlanan sürede yetiştirileceğini açıklayan Korkmaz, şöyle devam etti: “Bu tür organizasyonlarda bir çok dünya rekoru kırılabilir, başarılı performanslar sergilenebilir. Ama akıllarda kalıcılığı olan her zaman açılış ve kapanış merasimleridir. Biz Mersin’de çok görkemli bir açılış programı yapmaya hazırlanıyoruz. Yeni ihalelerimiz var. İşler planlanan takvim içinde ilerliyor. Fakat halkın genelinde, ‘bu işin sesi sedası çıkmıyor, acaba olmayacak mı?’ gibi bir endişe var. Hayır bu iş oluyor. Ben buraya gelmiş üçüncü genel koordinatörüm. Arkadaşlarımız personeli organizasyona çok güzel bir şekilde hazırlamışlar. Başarılı bir miras devir aldık. Finale doğru hızla yürüyoruz. Şu anda bir sıkıntımız yok. Adana ziyaretlerinde Ç.Ü.’nün çözüm ortağı olarak, katkı sunma gayretindeki iyi niyetini her zaman takdir etmişimdir.”

Tesisler bittikten sonra uluslararası federasyonlar tarafından tescilleneceğine işaret eden Bekir Korkmaz, oyunların başlamasına üç ay kala çok yoğun bir tanıtım kampanyasının içine gireceklerini sözlerine ekledi. Ç.Ü. Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kibar Akdeniz Oyunları kapsamında kurumda yapılacak kano, kürek ve hentbol yarışmaları için imzaladıkları protokolün hayırlara vesile olmasını diledi.

 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER