ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Kuvvetli Sağanak
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Şubat 2013 Çarşamba 14:48

Kürdistan Yönetimi’nden Yaşayan Diller Enstitüsü’ne ilgi

Kürdistan Yönetiminden Yaşayan Diller Enstitüsüne ilgi


 Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi üniversiteleri arasında etkin bir konuma sahip Duhok Üniversitesi Kürt dili ve Edebiyatı Bölümü mezunu 8 öğrenci, yüksek lisans programı için Mardin Artuklu Üniversitesi’ni tercih etti.

        Mardin Artuklu Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Yaşayan Diller Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Kadri Yıldırım, Kürt Dili ve Edebiyatı Tezli Yüksek Lisans Programı'na kayıt yaptıran öğrencilerle ilgili yaptığı açıklamada, bu tercihin oldukça manidar olduğunu ifade etti. Yıldırım, Mardin Artuklu Üniversitesi’nin bir dünya üniversitesi olma yolunda doğru ve emin adımlarla ilerlediğini söyledi.

        Duhok Üniversitesi’nden katılım yapan öğrencilerin üniversite bünyesinde yapılan bilim sınavında başarı gösterip kesin kayıt yapmaya hak kazandığını aktaran Yıldırım, Iraklı öğrencilerin Artuklu Üniversitesi ile Duhok Üniversitesi arasında bir köprü oluşturacağını belirterek, her iki üniversite arasında tecrübe ve bilgi aktarmada fahri elçilik yapacaklarını söyledi. Türkiye’de Yaşayan Diller Enstitüsü Kürt Dili Ve Kültürü Anabilim Dalı’nın sahip olduğu öğretim elemanı kadrosuyla üniversiteye çok büyük bir katkı sağladığını anlatan Yıldırım, ''Çıkarılan yayın ve eserlerle yürütülen Kürt Dili ve Edebiyatı lisans eğitimiyle ve 600 kişiye yakın aday üzerinden gerçekleştirilen tezsiz ve tezli yüksek lisans programıyla her geçen gün biraz daha güçleniyoruz. Üniversitemiz bu güçlü faaliyetleriyle sadece yurt içinden değil yurt dışından da büyük teveccüh görmektedir.'' şeklinde konuştu.

        Kürt Dili ve Edebiyatı Tezli Yüksek Lisans Programı'na kayıt yaptıran öğrenciler ise Mardin Artuklu Üniversitesi Kürdoloji biriminin Irak'ın kuzeyinde çok yakından takip edildiğini ve önemsendiğini ifade ederek, kayıt yaptırmaktan dolayı kendilerini şanslı bulduklarını söyledi.

Mardin Artuklu Üniversitesi'nin faaliyetlerine hayran kaldıklarını dile getiren Iraklı öğrenciler, yüksek lisans yapmak için teşvik edildiklerini ve son derece mutlu olduklarını sözlerine ekledi. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER