ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Ekim 2013 Çarşamba 11:26

Kurbanlıklara "kameralı" koruma


Kurbanlıklarını hırsızlardan korumak için çiftliğinin etrafını kameralarla donatan besici, internet üzerinden günün 24 saati hayvanlarını gözetleyebiliyor.
Aziziye ilçesine bağlı Ömertepe Mahallesi'nde besicilik yapan Turgut Yelyurt, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hırsızlardan canı yanınca besi çiftliğini kameralar aracılığıyla takibe aldığını söyledi.
Daha önce beslediği kurbanlıklardan 14'ünü hırsızlara kaptırdığını belirten Yelyurt, "Alın teriyle besleyip kurbana hazırladığım büyükbaş hayvanlarımız geçtiğimiz yıllarda hırsızlar tarafından çalınınca çareyi güvenlik kameralarında bulduk. Ahırın giriş çıkışlarına sensörler yerleştirdik, kapıların açılması halinde alarm çalıyor ve kameralar 24 saat kurbanlıkları kayıt yapıyor. Sadece giriş çıkışlarda değil besi çiftliğinin her tarafında kameralar bulunuyor" diye konuştu.
Yelyurt, kameralar sayesinde geceleri evinde huzur için uyuduğunu ve besi çiftliğine artık kimsenin yaklaşmadığını ifade etti.
Kamera sistemini kurmadan önce çiftliğin içinde hırsızlara karşı kurban bayramları öncesinde nöbet tuttuklarını dile getiren Yelyurt, şöyle devam etti:
"Yıllardır besicilik yapıyorum. Yılın belirli aylarında özellikle hayvan hırsızlıkları çok fazla oluyor. Tabi bunun başında Kurban Bayramı geliyor ve her bayram öncesi bütün besicilerin korkusu aynı. Aylarca ahırda besleyip bayrama hazırladığımız ve hayvan pazarına çıkartamadan hırsızlara kaptırma korkusunu yaşıyoruz. Maliyetler yükseldi ve artık besicilik yapmak çok zor. Bu kadar zorluk içerisinde bir de dişimizden tırnağımızdan artırarak kurbana çıkarttığımız hayvanlar çalınırsa ortada kalırız. Zaten geçtiğimiz yıllarda başımıza gelen bir olay oldu ve 14 büyükbaş hayvanımız çalındı. Tabi o hayvanları bulmadık ve önemli ölçüde zarar ettik. Daha sonra iş yerlerinde kamera sistemini görünce buraya kurduk. Şimdi besi çiftliği haftanın 7 günü, 24 saati gözetim altında."
Yelyurt, kameraların kayıtlarını ise besi çiftliğine 30 kilometre uzaklıktaki evinden internet üzerinden takip edebildiğini dile getirdi.
Kamera sistemini kurmadan önce ailesine zaman ayıramadığını vurgulayan Yelyurt, şunları kaydetti:
"Kameralar kayıt yaparken ben gece rahatlıkla hem uyuyorum hem evimde rahat ediyorum. Önceden hayvanların durumu nedir, bir şey oldu mu? şeklinde yığınla sorunla uğraşıyordum. Kameralar sayesinde artık besi çiftliğinde çalışan personeli bile kontrol etme imkanım oldu. Hayvanların yemlerinin zamanında verilip verilmediğini bile kolayca takip edebiliyorum. Üstelik evimden oturduğum yerden hayvanlarımı takip edebiliyorum. Kent merkezinde oturuyorum ve akşam saatlerinde kameralardan besi çiftliğini kontrol edince gönlüm rahatlıyor. Kamera sistemini kurduktan sonra bazı besici arkadaşlarımız da kendi ahırlarına aynı sistemi kurmak için harekete geçti. Hırsızlardan korunmanın en güzel yolu. Çünkü kamerayı gören ahırın yanından geçmiyor. Kurban Bayramı nedeniyle çok sayıda insan çiftliğe geliyor ve bu süreç bir o kadar da çok sıkıntılı. Kameralar sayesinde kimin geldiği kimin gittiği de belli."
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER