ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 10 Ekim 2013 Perşembe 12:56

Kurbanlık hayvana eziyet edene 2 bin lira ceza kesilecek


Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Kurban Bayramı münasebetiyle yapılacak kesimlerde hayvanlara eziyet edilmemesi uyarısında bulundu. Vatandaşlara kurban görevini hayvanlara eziyet etmeden yerine getirmeleri konusunda uyarılanda bulunan Eroğlu, "Aksi takdirde, hayvanlara eziyet edenler hakkında, hayvan başına 2 bin lirayı aşan idari para cezaları uygulanır." dedi.

Bakan Eroğlu, Kurban Bayramı’nın insanların iyilik ve merhamet hislerini meydana çıkarması bakımından önemli olduğunu kaydetti. "Dini vecibemizi yerine getirir, elimizde bulunanları ihtiyaç sahipleri ile paylaşırken, bu güzel bayrama, hayvanlarımıza eziyet ederek halel getirmeyelim." diye konuştu.

Hayvanların uygunsuz şekillerde yakalanması, uygun olmayan gereç ve şartlarda kesim yapılması gibi insani ve dini bakımdan uygun olmayan hallerin, hayvanların gereksiz yere acı çekmelerine neden olacağının altını çizen Prof. Dr. Eroğlu, 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’nda, "Hayvanların kesilmesi; dini kuralların gerektirdiği özel koşullar dikkate alınarak hayvanı korkutmadan, ürkütmeden, en az acı verecek şekilde, hijyenik kurallara uyularak ve usulüne uygun olarak bir anda yapılır. Hayvanların kesiminin ehliyetli kişilerce yapılması sağlanır." hükmünün yer aldığını vurguladı.

Bu hükme aykırı hareket edenlere hayvan başına 876 lira idari para cezası uygulanacağını bildiren Eroğlu, söz konusu Kanun uyarınca yürürlüğe konulan 'Kurban Hizmetlerinin Diyanet İşleri Başkanlığınca Yürütülmesine Dair Yönetmelik' hükümlerine aykırı hareket edenlere de hayvan başına 2 bin 195 lira idari para cezası kesileceğini söyledi.

KÖTÜ MUAMELE YASAK

Hayvanlara her türlü kötü muamelenin yaptırıma tabi olduğunu kaydeden Prof. Dr. Eroğlu, "Hayvanları Koruma Kanunu’na göre; hayvanlara kasıtlı olarak kötü davranmak, acımasız ve zalimce işlem yapmak, dövmek, aç ve susuz bırakmak, aşırı soğuğa ve sıcağa maruz bırakmak, bakımlarını ihmal etmek, fiziksel ve psikolojik acı çektirmek yasak olup, bu hükme aykırı davrananlara 437 lira idari para cezası uygulanır." diye konuştu. Kesin olarak öldüğü anlaşılmadan hayvanların vücutlarına müdahalede bulunmanın da yasak olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Eroğlu, bu hükme aykırı davrananlara 876 lira para cezası uygulanacağını belirtti.

Kurban Bayramı süresince Orman ve Su İşleri Bakanlığı İl Şube Müdürlükleri tarafından gerekli önlemlerin alınacağını ifade eden Eroğlu, kurban kesim ve satış yerleri ile ilgili denetimlerin de yerel yönetim birimleri ile müştereken yapılacağını söyledi.
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER