ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 10 Ekim 2013 Perşembe 12:01

Kurbanlığa eziyet edene 2 bin lira ceza verilebilecek


DUYGU CAN - ESRA ALTINMAKAS - Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Kurban Bayramı dolayısıyla yapılacak kesimlerde hayvanlara eziyet edilmemesi uyarısında bulunarak, "Aksi takdirde hayvan başına 2 bin lirayı aşan idari para cezaları uygulanacak" dedi.
Eroğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kurban Bayramı'nın, insanların iyilik ve merhamet hislerini ortaya çıkarması bakımından önemli olduğunu belirtti.
"Dini vecibemizi yerine getirip elimizde bulunanları ihtiyaç sahipleriyle paylaşırken, hayvanlarımıza eziyet ederek bu güzel bayrama halel getirmeyelim" ifadesini kullanan Eroğlu, hayvanların uygunsuz şekilde yakalanması, uygun olmayan gereçlerle ve şartlarda kesilmesi gibi insani ve dini bakımdan yakışmayan durumların, kurbanlıkların gereksiz yere acı çekmesine neden olacağını söyledi.
Kurban Bayramı dolayısıyla yapılacak kesimlerde hayvanlara eziyet edenlere, hayvan başına 2 bin lirayı aşan idari para cezaları uygulanacağını bildiren Eroğlu, şöyle konuştu:
"5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu'nda 'Hayvanların kesilmesi, dini kuralların gerektirdiği özel koşullar dikkate alınarak, hayvanı korkutmadan, ürkütmeden, en az acı verecek şekilde, hijyenik kurallara uyularak ve usulüne uygun olarak bir anda yapılır. Hayvan kesiminin ehliyetli kişilerce yapılması sağlanır' hükmü yer alıyor. Buna aykırı hareket edenlere hayvan başına 876 lira idari para cezası uygulanacak. Bu kanun uyarınca yürürlüğe konulan Kurban Hizmetlerinin Diyanet İşleri Başkanlığınca Yürütülmesine Dair Yönetmelik hükümlerine aykırı hareket edenlere de hayvan başına 2 bin 195 lira idari para cezası kesilecek."
-Kötü muamele yasak
Hayvanlara her türlü kötü muamelenin yaptırıma tabi olduğunu vurgulayan Eroğlu, kanuna göre, hayvanlara kasıtlı kötü davranan, acımasız ve zalimce işlem yapan, döven, aç, susuz, aşırı soğuk ve sıcağa maruz bırakan, bakımlarını ihmal eden, fiziksel ve psikolojik acı çektirenlere de 437 lira ceza uygulanacağını bildirdi.
Eroğlu, kesin olarak öldüğü anlaşılmadan hayvanların vücutlarına müdahalede bulunmanın da yasak olduğuna dikkati çekerek, bu hükme aykırı davrananların da 876 lira para cezası ödeyeceğini ifade etti.
Kurban Bayramı süresince Orman ve Su İşleri Bakanlığı il şube müdürlükleri tarafından gerekli önlemlerin alınacağını vurgulayan Bakan Eroğlu, kurban satış ve kesim yerleriyle ilgili denetimlerin de yerel yönetim birimlerinin yaptığını kaydetti.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER