ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Ekim 2013 Cuma 13:46

Kurbanlar, sertifikalı kasaplarca kesilecek


Kurban Bayramı'nda yaralanmaların önüne geçmek amacıyla kursiyerlere 40 saatlik teorik ve uygulamalı kurban kesim eğitimi verildi.
Erenler Belediyesi, İlçe Halk Eğitim Merkezi ve İlçe Müftülüğünce düzenlenen eğitim programına katılan 40 kursiyer, 3 aşamalı eğitimden geçirildi. İlk aşamada dini kuralları öğrenen kursiyerlere, daha sonra veteriner tarafından hayvan hastalıkları konusunda bilgi verildi.
Eğitimin son aşamasında ise kursiyerler, Adapazarı Kasaplar Odasına ait mezbahada uygulamalı kesim eğitiminin ardından sertifika aldı.
Erenler Halk Eğitim Merkezi Müdürü Abdülvahit Uygar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kurban Bayramı dolayısıyla 40 saatlik kurs düzenlediklerini söyledi.
Adapazarı Kasaplar Odasına ait mezbahada uygulamalı eğitim verdiklerini dile getiren Uygar, "Teorik eğitimlerin ardından bir kurban esaslarına göre nasıl kesilir, onu göstereceğiz. Bayram süresince vatandaşların yaralanmalarının önüne geçmek için böyle bir kurs açtık, inşallah faydalı olur. 40'a yakın kursiyerimiz var, sertifika da vereceğiz. Bu kurslarımızı geleneksel hale getirdik. Kurbanın yatırılması, kesimi, derisinin yüzülmesi, parçalanması ve diğer işlemlerle ilgili incelikler gösterildi" şeklinde konuştu.
Kursiyerlerden Bülent Tayrat ise sertifika için kursa yazıldığını, teorik eğitim sonrasında uygulama yaptıklarını ifade etti.
Tayrat, kurban keserken herkesin dikkatli olması gerektiğine işaret ederek, "Eline hiç bıçak almamış insanların hayvanların, çevredekilerin ve kendi sağlığı açısından bu işi yapması doğru değil. Kesimi işin ehli insanlara bırakmak daha doğru. Vatandaşlarımız 'ben yaparım' diyor, sonra kendine de hayvana da zarar veriyor. Sonra istemediğimiz olaylar yaşanıyor" diye konuştu.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER