ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Ekim 2013 Çarşamba 10:24

Kurban pazarında zorlu yaşam


Zonguldak'a farklı illerden gelen hayvan satıcıları, Kurban Bayramı için getirdikleri hayvanlarla aynı çadırda kalarak satış yapıyor.
Kurban Bayramı'ndan günler öncesinde kente gelen çok sayıda satıcı, yeni Ankara yolu mevkisinde kurulan hayvan pazarındaki çadırlarda küçükbaş ve büyükbaş hayvanlarla birlikte yaşayarak çadırlarında soğukla da mücadele ediyor.
Kurbanlıkların yanına kurdukları yataklarda kalan satıcılar, yemek ihtiyaçlarını aynı yerde gidermelerinin yanı sıra hırsızlık endişesi ve kötü koku gibi zorluklara da katlanıyorlar.
Muş'tan kente gelen kurbanlık satıcılarından Faris Çıplak (36), AA muhabirine, yaklaşık 15 gündür kurban pazarında hayvanlarla aynı çadırda yaşadıklarını anlatarak, bu durumun bayramın son gününe kadar süreceğini söyledi.
Pazarda ağırlıklı doğu illerinden olmak üzere çok sayıda satıcı olduğunu ifade eden Çıplak, "Kurban Bayramı için 20 hayvanla Muş'tan geldim. Hayvanları getirirken sadece kamyona 4 bin lira para verdim. Gördüğünüz gibi burada şartlar ortada. Geçimimiz hayvancılık" dedi.
Çıplak, sağlıksız şartlara rağmen hayvanlarla aynı çadırda kalmak zorunda olduklarını vurgulayarak, şunları kaydetti:
"Yabancı bir memlekette satış yapmaya geldik. Kimseyi tanımayız ve hırsızlık riskine karşı mecbur hayvanlarla aynı çadırda yatıyoruz. Her türlü ihtiyacımızı burada karşılıyoruz. Koku rahatsız edici olmuyor, bir zaman sonra zaten alışıyoruz. Burada banyo yapacak yerimiz bile bulunmuyor. Havalar da soğuk ama üşüsek de bu işi yapacağız."
Diğer besiciler de günün erken saatinde kalkarak hayvanlarla birlikte kaldıkları çadırları temizlediklerini ve yine hayvanların arasında yemek yediklerini dile getirerek, kurban satışlarının geçen seneye göre daha iyi olmasından mutluluk duyduklarını belirtti.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER