ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL28°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Ekim 2013 Salı 14:22

'Kurban kesimi hızlı olmalı, et tüketimi geciktirilmeli'


Veteriner Hekim Erhan Bağ, kurban kesim işleminin, mikroorganizma oluşumunun önüne geçilmesi için çok hızlı bir şekilde hijyene uygun olarak yapılması gerektiğini söyledi. Beslenme ve Diyet Uzmanı Nursel Eroğlu da kesilen hayvan etinin, yenmeden önce 4 derece sıcaklıkta 24 saat bekletilmesi gerektiğini söyledi. Örf ve adet gereği bir an önce kavurma yendiğini belirten Eroğlu, en azından bu hızlı tüketimin tadımlık olması gerektiğinin altını çizdi.

Kurban Bayramlarında vatandaşların telaş içinde olduklarını belirten Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, oluşturdukları kurban satış ve kesim tesisi ile bu telaşı hafifletmeyi amaçladıklarını söyledi. Vatandaşların aldıkları kurbanlardan emin olduklarını belirten Uysal, modern bir kesimhane, mezbaa oluşturduklarını belirtti. Vatandaşların kesim sırasını önceden aldıklarını belirten Uysal, "Vatandaşlar ailesiyle buraya geliyor. Sırasını beklerken kahvaltısını da yapabiliyor. Öğleyin geldiğinde kavurmasını yiyebiliyor." dedi.

Başakşehir Belediye Başkanlığı tarafından oluşturulan kurban satış ve kesim merkezinde görevli Veteriner Hekim Erhan Bağ da hayvan kesimi sırasında dikkat edilmesi gereken konulara dikkat çekti. Hayvanların çadırlardan gözleri bağlı şekilde kesimhaneye getirilduğini, ayaklarından bağladıp ters çevrilerek kesimlerinin gerçekleştiğini belirten Bağ, "Bunun şöyle bir faydası var. Kaliteli bir kanama sağlanıyor. Burada sağlıklı kesimde en önemli faktör kaliteli kanamanın sağlanmasıdır. Bu, etin hem kalitesini, hem dayanıklılığını hem de lezzetini etkileyen çok önemli bir faktör." dedi.

Deri yüzülmesinin de çok önemli olduğunu belirten Bağ, bunun hem et kalitesine hem de ülke ekonomisine çok önemli katkısı olduğunu söyledi. Bağ, daha sonra hayvanların iç organlarının da mikroorganizma üremesinin önüne geçmek ve et kalitesinin olumsuz etkilenmemesi için hızlı bir şekilde çıkarılması gerektiğini anlattı.

Beslenme ve Diyet Uzmanı Nursel Eroğlu da etin kesildikten sonra 4 derece ortamda 24 saat boyunca dinlenmeden yenilmemesi gerektiğinin altını çizdi. Bu durumun etin sertliğini gidermek için dikkat edilmesi gereken bir konu olduğunu belirten Eroğlu, "Yeni kesilmiş et, hazımsızlık problemlerine neden olur." dedi.

Ancak örf ve adet gereği bu uyarıya çok dikkat edilmediğini ve kavurma şeklinde tüketim yapıldığını belirten Eroğlu, bu nedenle vatandaşların en azından mutlaka sabah kahvaltısı yaparak bayrama başlamaları uyarısını yaptı. Bu durumun da öğle yemeğinde büyük bir açlık oluşmamasını sağlayacağını belirten Eroğlu, "Böylece tüketilecek et miktarı da kontrolsüz şekilde artmamış oluyor. Eti daha fazla miktar yerine tadımlık şekilde tüketmiş oluruz." şeklinde konuştu.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER