ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL27°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Ekim 2013 Salı 15:18

Kurban etini bir gün dinlendirdikten sonra yiyin


Yakın Doğu Hastanesi Baş Diyetisyen Hatice Baygut, kurban etinin kesildikten sonra 1 gün bekletilmesi gerektiğini söyledi. Dinlenmemiş et tüketiminin sindirimi zorlaştırdığını belirten Baygut, bu durumun eti de lezzetsiz kıldığını kaydetti.

Diyetisyen Hatice Baygut, bayramda dikkat edilmesi gereken ve insanların beslenme konusunda neler yapılacağına dair açıklamalarda bulundu.

Baygut, kurban etinin 4 derece dolaplarda 2- 3 gün saklanacağını aktarırken, eksi 2 derecelerde de bir haftaya kadar saklanabileceğini, eksi 32 derelerde ise 3 ya da 6 ay kadar muhafaza edilebileceğini ifade etti.

DONDURULAN ET MİKRODALGA FIRINDA ÇÖZÜLMEMELİ

Dondurulan etin çözülmesi için akan soğuk su ya da mikrodalgada gibi yerlerde çözülmemesini belirten Baygut, eti pişirirken kavurmayı önermediğini ette zaten doymuş yağ asitleri ve kolesterol fazla olduğu için ekstradan yağ koyulmaması gerektiğini tavsiye etti.

Baygut, pişirilen etler konusunda kızartmalar yerine daha çok haşlanmış, fırında ya da ızgarada tercih edilmesini önerirken bunların da kendi içlerinde püf noktaları olduğunu söyledi. Izgarada eti pişirirken, pişirme ateşiyle et arasında 15 cm olması gerektiğini söylerken Baygut, aksi takdirde dumanın ete temas etmesi konusunda zehirlenmenin yaşanabileceğini vurguladı.

Baygut, diğer pişirme tekniklerinde de yüksek ateşte pişirilmemesi gerektiğini söylerken, yüksek ateşte pişen etin dışı hemen pişeceğinden içinin çiğ kaldığını ve kısık ateşte pişmesini önerdi.

Pişen etin yanında ekmek grubu, sebze grubu, süt grubu gibi diğer besin gruplarını tercih etmelerini gerektiğini aktaran Baygut, hem etin vitaminleri artırmak hem de dengeyi sağlamak adına faydalı olduğunu dile getirerek aksi takdirde aşırı et tüketiminin bağırsak, kalp ve mide rahatsızlıklarına yol açtığını kaydetti.

GÜNE HAFİF BİR KAHVALTIYLA BAŞLANMALI

Kurban bayramı boyunca güne hafif bir kahvaltıyla başlanılmasını söyleyen Baygut, gün içinde aşırı ziyaretler şekerli gıdalar çay kahve gibi tüketimlerin çok olacağından dolayı hafif kahvaltıyla günü başlamaları gerektiğini ve 10 bardak suyun tüketilmesi konusuna dikkat çekti.

Hazımsızlık problemi oluşacağından hipertansiyonu olmayanlar için maden suyunun tercih edilmesinin gerekli olduğunu söyleyen Baygut, ziyaretlerde verilecek olan ikramlıkları öğünlere göre kısmaları gerektiğini önerdi.

Baygut fiziksel aktivitenin önemine de değinerek, yarım saatlik bir yürüş gibi iyi vücuda iyi geleceğini belirtti.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER