ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL28°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Ekim 2013 Salı 15:43

Kurban Bayramı'nda "imar kurbanları" eylemi


İzmir'de, kendilerini "Balçova Arsa Mağdurları" olarak adlandıran grup, Kurban Bayramı'nı "imar kurbanları" olarak kutladıklarını savunarak eylem yaptı.
Balçova'da tapulu arazilerindeki imar düzenlemesinde düşük emsal verilerek mağdur edildiklerini savunan "Balçova Arsa Mağdurları" grubu, bayram sabahı Konak Meydanı'nda toplandı. Beyaz önlük giyerek gözlerine siyah bant takan grup üyeleri, "imar kurbanları" olduklarını ve bu nedenle Kurban Bayramı'nda sorunlarına dikkati çekmek istediklerini bildirdi.
İzmir Büyükşehir Belediyesi önüne gelen grup adına açıklama yapan avukat Mustafa Kemal Turan, Balçova Belediyesi tarafından 1970'li yıllarda imar planı yapılmadan kadastral parsel üzerinden satılan ve bin 898 tapulu arsayla ilgili yapılan imar planında, aynı bölgede bazı arsalara 3,5 emsal verilmesine rağmen kendi arsalarına 1,6 emsal verilerek mağdur edildiklerini savundu.
İzmir'de imar planı uygulamalarının parçacı bir anlayışla yapıldığını öne süren Turan, "Bütünlük arz eden çalışmalar yapılmadığı için parçacı anlayışla imara açılan yerler, bir anda diğer arsalara oranla daha anormal olarak değer kazanmakta, bir anlamda spekülasyon işlemi sergilenmekte. Birileri imar bakımından en şanslı imarzade olmakta diğerleri ise bizim gibi 'imar kurbanı' oluyor" diye konuştu.
Verilen emsaller arasında illiyet bağı olmadığını ve planlamada kamu yararından ziyade rantın esas alındığını öne süren Turan, ilçe belediyelerin de imar talepleri gerektiği kadar incelenmeden karar verdiğini söyledi.
Basın açıklamasının ardından grup, "Kurban andı" ve "İmar duası" okudu.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER