ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Mart 2013 Salı 13:32

''Kurban bağışı yolsuzluğu'' davası


''Kurban bağışı kesim ihalelerinde yolsuzluk'' iddialarıyla ilgili 45 kişi hakkında açılan davada, 19 sanığa ''nitelikli dolandırıcılık'', 9 sanığa ise ''güveni kötüye kullanma'' suçundan ek savunmaları soruldu.
     Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya sanıklardan 16'sı ile avukatları katıldı.
     Duruşmada mahkeme heyetinin dosya üzerindeki incelemesini sürdürdüğü açıklandıktan sonra, sanık avukatlarından Mehmet Ali Alan söz aldı.
     Alan, iki celse önce isimsiz bir ihbar mektubunun dosyaya girdiğini belirterek, ''Adalet Komisyonu Başkanı haksız, hukuksuz olarak mektubu buraya göndermiş. Bunun dosyadan çıkarılmasını istiyorum'' dedi.
     Duruşmada, Mahmut Ay, Ahmet Ay ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkan Yardımcısı Faik Yavuz'un da arasında bulunduğu 19'una ''kamu kurum ve kuruluşlarının, kamu meslek kuruluşlarının, vakıf veya dernek tüzel kişiliklerinin araç olarak kullanılması ve dini inanç ve duyuların istismar edilmesi suretiyle dolandırıcılık'' suçundan; Mehmetçik Vakfı Genel Müdürü Salih Güloğlu, LÖSEV Başkanı Üstün Ezer ve Deniz Feneri Derneği Genel Başkanı Mehmet Cengiz ile 6 sanık hakkında ise ''güveni kötüye kullanma'' suçundan ek savunmalarını sordu.
     Biri dışında sanıklar ve avukatları, önceki savunmalarını tekrarladıklarını bildirdi.
     Cumhuriyet Savcısı Cemil Tuğtekin, daha önce verilen esas hakkındaki savunmayı tekrarladığını belirtti ve ''ihbar mektubunun'' dosyadan çıkarılması talebinin reddine karar verilmesini istedi.
     Mahkeme heyeti, bahse konu mektubun ''münasebetsiz evrak'' kabul edilerek, dosyadan çıkarılmasına karar vererek, eksiklerin giderilmesi için duruşmayı erteledi.
    
     -Esas hakkındaki görüş-
    
     Daha önce duruşmalara katılan Cumhuriyet Savcısı Sadık Bayındır, esas hakkındaki görüşünde, Mehmetçik Vakfı Başkanı Salih Güloğlu, LÖSEV Başkanı Üstün Ezer, Deniz Feneri Derneği Genel Başkanı Mehmet Cengiz ve Türk Hava Kurumu (THK) Genel Başkanı Osman Yıldırım'ın, ''zincirleme biçimde hizmet sebebiyle güveni kötüye kullanmak'' suçlamasından 1 yıl 3'er aydan 12 yıl 3'er aya kadar hapis cezasına çarptırılmalarını istemişti.
     Esas hakkındaki görüşte, Mahmut Ay, Faik Yavuz, Özkan Yavuz, Süleyman Yavuz, Mustafa Ay ve Ahmet Ay'ın ''suç örgütü kurmak ve yönetmek'' suçundan cezalandırılması talep edilirken, 15 sanığın ''suç örgütü üyesi olmak'', 8 sanığın ''üye olmamakla birlikte suç örgütüne bilerek ve isteyerek yardım etmek'' suçundan cezalandırılması talep edilmişti.
     Bazı sanıkların, Mehmetçik Vakfı, LÖSEV, Deniz Feneri Derneği aracı kılınarak gerçekleştirilen ''nitelikli dolandırıcılık ve resmi evrakta sahtecilik'' eylemlerinden de cezalandırılması istenen esas hakkındaki görüşte, bir kısım sanıklar hakkında da beraat talebinde bulunulmuştu.
    
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER