ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Ocak 2014 Çarşamba 15:20

Kuran-ı Kerim'den etkilendi İslamiyet'i seçti

Moldova uyruklu Alexandra Sergheeva, dinlediği Kur'an-ı Kerim'den etkilenerek Müslüman olup Pınar" adını aldı.


Adana Müftülüğünden yapılan yazılı açıklamaya göre, Gagavuz Türklerinden Moldova uyruklu Chişinau doğumlu Hristiyan Alexandra Sergheeva (49), müftülüğe müracaat ederek Müslüman olmak istedi.

Adana İl Müftü Yardımcısı Sezai Erdal tarafından İslam dininin temel prensipleri hakkında bilgi verilen Sergheeva, daha sonra Sezai Erdal, Aile İrşat ve Rehberlik Bürosu Sorumlusu Vaize Emine Kılıç, Din Hizmetleri ve Eğitim Kısım Şefi Mehmet Yıldırım, Bilgi İşlem Sorumlusu Ahmet Tokdemir ve yakınlarının huzurunda yapılan ihtida töreninde kelimeişehadet getirerek Müslüman olup ''Pınar'' ismini aldı.

Müftü Yardımcısı Sezai Erdal, makamında gerçekleşen ihtida töreninde, Sergheeva'yı, Müslümanlığı seçme kararından dolayı kutlayarak, ''İnşallah bu kararı kendisi, ailesi ve İslam alemi için hayırlara vesile olur. Müslümanlığı kendi isteğiyle, araştırarak, severek seçtiğini dile getirdi" ifadeleri kullandı.

Törenin ardından bir süre daha İslam diniyle ilgili bilgi alan Sergheeva'ya, daha sonra Erdal tarafından Müslümanlığa geçtiğiyle ilgili belge, Rusça Kur'an-ı Kerim ve meali, Türkçe mealli Kur'an-ı Kerim ve Diyanet İşleri Başkanlığı yayınlarından hediye edildi.

Rusya'da bir inşaat firmasında çalışan Hüseyin Boztepe (49) de, aynı iş yerinde sekreter olarak çalışırken tanıştığı Alexandra Sergheeva'nın, Kur'an-ı Kerim dinlemekten, Sabancı Merkez Camisi'nden, Türklerin misafirperverliği ve başörtüsünden çok etkilendiğini belirtti.

Boztepe, Sergheeva ile bu yıl Kutlu Doğum Haftası'nda evleneceklerini kaydetti.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER