ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 22 Aralık 2013 Pazar 15:59

Kur'an bülbülleri Kırıkkale’de yarıştı

Kuran bülbülleri Kırıkkalede yarıştı


Kırıkkale Diyanet Mensupları Derneği (KIDIMDER, Kur’an-ı Kerim ve güzel ezan okuma yarışması düzenledi.

Yarışmaya Kırıkkale İmam Hatip Okulu’nda okuyan öğrenciler katıldı. Kırıkkale Kültür Merkezi’nde düzenlenen yarışmaya toplam 31 öğrenci iştirak etti. Kırıkkale İl Müftü Yardımcısı Kemal Cengiz, Güllerin Efendisi Hz. Muhammed(SAV)'in Müslümanlara rehber bıraktığı emanetin Yüce Kur'an-ı Kerim ile mübarek kutlu sözleri olduğunu söyledi. Cengiz, "Öğrencilerimizin sundukları Kur'an ve ezan ziyafeti ile gönüllerimizi mest etti. Bu günde huzur iklimini solukladık. Kur'an gönüllerimizin en güzel ilacı. Manevi huzur kaynağımız. Kur'an ziyafeti için can-ı gönülden teşekkür ediyoruz." dedi.

Hz. Peygamber'in ‘Sizin en hayırlınız Kur’an-ı Kerim'i öğrenen ve öğretenlerinizdir.’ hadisiyle sözlerine başlayan KIDIMDER Başkanı Necati Karakuş, “Kur’an-ı Kerim'in diğer sözler üzerine olan fazileti yaratanın yarattığı üzerine üstünlüğü gibidir. Yüzyıllardan beri günde 5 defa semalarımızda dalgalanan ezan modern Türk edebiyatında pek çok şair ve yazarımıza ilham kaynağı olmuştur. Ezan Müslümanları sadece namaza davet eden, çağıran bir ses değildir. Ezan namaza çağrı ile birlikte Allah’ın büyüklüğünü, yüceliğini azametini ilan eder.” diye konuştu.

Kur'an okumanın bir sanat olduğunu belirten Karakuş, "Asırlardan beri Kur'an-ı Kerim'in doğru ve güzel okunması, ezberlenmesi ve sonraki nesillere öğretilmesi için dünyanın her bir yerinde cami halkaları oluşturulmuş, okullar, medreseler, fakülteler gibi eğitim kurumları açılmıştır." şeklinde konuştu.
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER