ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Nisan 2014 Perşembe 14:21

Kuraklık şelaleleri de vurdu

Kuraklık şelaleleri de vurdu


Sakarya’nın Geyve ilçesi Akıncılar köyü sınırları içerisinde bulunan şelaleler daha bahar mevsiminde olunmasına rağmen kuraklığın etkisi ile kurumaya başladı.

Geyve TEMA Temsilcisi ve Akıncı Köyü Vadilerini, Şelalelerini Yaşatma ve Koruma Derneği Başkanı Kamuran Tan, daha önce yaz kış gürül gürül çağlayan şelalelerin ilk kez şelalelerin suyunun bu kadar azaldığını belirtti. Geyve’de yükseklikleri farklı irili ufaklı 25 şelale bulunuyor. Şelalelerin suyu kuraklık sebebiyle iyice azaldı. Daha önce bu mevsimlerde gürül gürül çağlayan şelaleler neredeyse kurudu.

Geyve TEMA Temsilcisi ve Akıncı Köyü Vadilerini, Şelalelerini Yaşatma ve Koruma Derneği Başkanı Kamuran Tan, bu yıl havanın kurak geçtiğini, özellikle kış aylarında kar yağışının yükseklere bile düşmemesi sebebiyle şelalelerin suyunun ilk kez bu kadar azaldığını vurguladı. Kuraklığın devam etmesi halinde şelalelerin hepsinin kuruma tehdidi altında bulunduğunu vurgulayan Tan, “Çok üzücü bir manzara. Geçen aya göre bile şelalelerin suyu yüzde 80 azaldı. Daha önceleri bu mevsimde şelaleler coşuyordu. Şimdi neredeyse su sızıntıları kaldı. Yaz aylarını düşünemiyoruz bile. Kuraklığın boyutları çok büyük." diye konuştu.KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER