ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 22 Ocak 2014 Çarşamba 16:26

Kuraklık, Manavgat'ı tehdit ediyor

Kuraklık, Manavgatı tehdit ediyor


Akdeniz Bölgesi'nde 2,5 aydır varlığını sürdüren kuraklık su zengini Antalya'nın Manavgat ilçesinde etkisini göstermeye başladı.Yağış azlığına bağlı Oymapınar Barajı'ndaki su seviyesi düşüklüğü Manavgat Şelalesi'nin akış debisini, yaz aylardaki seviyesinin altına düştüğü açıklandı. Kuraklığın sürmesi halinde Manavgat Şelalesi'nde 6 yıl önce yaşanan kuraklık gibi su seviyesinin düşeceği belirtiliyor.

Kuraklığa bağlı ocak ayında Oymapınar Barajı'na saniyede 240 metreküp su geldiğini, bu yıl ise bu miktarın 34 metreküp olduğunu kaydediliyor. Manavgat Belediyesi Avrupa Birliği İçme Suyu Temin ve Atık Su Projesi Koordinatörü Ali Yılmaz, yaptığı açıklamada, yağış azlığına bağlı Manavgat Şelalesi'nde geçen yıla göre su seviyesinin önemli ölçüde düştüğünü söyledi. Geçmiş yıllarda aynı aylarda Manavgat Şelalesi'nin su seviyesinin giriş kapısına kadar çıktığını hatırlatan Yılmaz, "Kuraklığa bağlı su seviyesinde gözle görünür düşme var. Kış ayında şelale esnafı su taşkına bağlı dükkanlarını kapatırdı. Şelale de akan su seviyesi yaz akışının altında. Manavgat'ın içme suyu noktasında bir sıkıntısı yok." diye konuştu.

Manavgat Şelalesi'nde fotoğrafçılık yapan Oktay Nur, şelaledeki su akışında biraz düşme olduğunu 2 hafta önce su seviyesinin son yılların en düşük seviyesine indiğini kaydetti. Manavgat Şelalesi İşletme Şefi Tekin Başoğlu, çağlayandaki su seviyesinin normal olduğunu geçmiş yıllarda bu aylarda yağışlara bağlı su seviyesi yükselmesinden suyu giriş kapısına kadar çıktığını hatırlattı. Başoğlu, şelalenin su akış debisinde geçmiş yıllara göre sağanak yağış haricinde önemli ölçüde düşme olmadığını, yağışlarla birlikte seviyenin yükseleceğini ifade etti.KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER