ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Şubat 2013 Perşembe 12:10

"Kuraklık için güç birliği yapmalıyız"

"Kuraklık için güç birliği yapmalıyız"


Eskişehir Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Türkiye’de kendi bürokratik kademesinde gerçekleştirilen ilk 'Kuraklık Çalıştayı'na imza attı. İl Müdürü Halil Çankaya, kuraklık ile mücadele kapsamında devletin ilgili kurumları ile vatandaşların ortak çalışması gerektiğini söyledi.

Son dönemlerde yaşanan mevsim normalleri üzerindeki iklim değişikliği Eskişehir'de masaya yatırıldı. Yaşanabilecek kuraklı tehlikesine karşı Eskişehir Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından Kuraklık Çalıştayı düzenlendi. Türkiye'de ilk defa yapılan söz konusu çalıştayda konuşan Eskişehir Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Dr. Halil Çankaya, küresel ısınma ve iklim değişiklikleri nedeniyle gelecekte daha yoğun tarımsal kuraklıklarla karşı karşıya kalınacağını vurguladı. Çankaya, Tarımsal Kuraklık Eylem Planı çerçevesinde şu tespitlerde bulundu: “İlimizde kuraklıkla ilgili mevcut durum, bu konuda yapılacak çalışmalar ve alınabilecek önlemler ile geliştirilebilecek projelerle ilgili olarak, Kuraklık Yönetimi konulu Çalıştay düzenleme ihtiyacı hissettik. Bu çalıştaydan beklentimiz; Tarımsal Kuraklık Eylem Planı çerçevesinde ve diğer konularda yapılması gereken çalışmaları tartışıp, gerekli çözüm önerilerini belirleyerek söz konusu çözüm önerilerini, somut projeler haline getirmek ve bu projeleri hayata geçirmektir.”

Toplantıda Eskişehir şartlarında iklim, toprak, sulama konusunda mevcut durum tespit edildikten sonra çiftçilerin kuraklıktan etkilenmemesi ve daha fazla kazanması için, kuraklıkla mücadelede alınabilecek tedbirler konusunda tüm katılımcı kurumlar tarafından iki gün boyunca gerekli istişare ve tartışmalar yapılarak Çalıştay Sonuç Bildirgesi hazırlandı.

Çalıştaya, Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü, ESOGÜ Ziraat Fakültesi, A.Ü. Yer ve Uzay Bilimleri Enstitüsü, Meteoroloji Bölge Müdürlüğü, DSİ 3. Bölge Müdürlüğü, Orman Bölge Müdürlüğü, Ziraat Mühendisleri Odası, Eskişehir Sulama Birliği ve İl Özel İdaresi temsilcileri katıldı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER