ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL31°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Eylül 2014 Pazartesi 13:38

Kupür davasında tutuklu polis kalmadı

Kupür davasında tutuklu polis kalmadı

İzmir 10. Ağır Ceza Mahkemesi, Batman eski İl Emniyet Müdürü Hasan Ali Okan ve Komiser Mustafa Edip Çakmak’ın da tahliyesine karar verdi.


İzmir 10. Ağır Ceza Mahkemesi, kupür operasyonundaki tutuklamalara yönelik yaptığı değerlendirmede, Batman eski İl Emniyet Müdürü Hasan Ali Okan ve Komiser Mustafa Edip Çakmak’ın da tahliyesine karar verdi. Geçen cuma günü de dokuz polisin tahliye edilmesiyle birlikte kupür davasında tutuklu kalmadı.

İzmir’de hükümete yakın bir gazetenin kupürü ihbar kabul edilerek 19 Ağustos 2014 tarihinde yapılan operasyonda, suç örgütü suçlamasıyla 32 polis gözaltına alınarak savcılık sorgusunun ardından Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edilmiş, 11 polis tutuklanmıştı. Savcı Okan Bato tarafından hazırlanan iddianameyi kabul eden 9. Ağır Ceza Mahkemesi'ne yapılan tutukluluk itirazları reddedilmişti. Ardından bir üst mahkeme olan 10. Ağır Ceza Mahkemesi’ne itiraz edilmişti. 10. Ağır Ceza Mahkemesi, cuma günü tutukluluğuna itiraz edilen, aralarında Ramazan Karakayalı ve Taner Aydın'ın da bulunduğu dokuz kişi hakkında tahliye kararı vermişti. Mahkeme, tahliyelerle ilgili dokuz sayfalık gerekçeli kararında, tutuklamalara gerekçe olan suçlamalarla ilgili değil somut delil, olgu dahi bulunmadığına vurgu yaparak, polisler hakkındaki örgüt suçlamasını "hukuki garabet" olarak değerlendirmişti. Dilekçeleri mahkemeye geç ulaştığı için Okan ve Çakmak’ın tutukluluk değerlendirilmesi yapılamamış, bu sebeple karar çıkmamıştı. İzmir 10. Ağır Ceza Mahkemesi, bugün yaptığı değerlendirmede kupür davasında tutukla kalan Okan ve Çakmak’ın da tahliyelerine karar verdi. Buca Kırıklar F Tipi Cezaevi’nde 22 Ağustos’tan beri tutuklu bulunan iki emniyet mensubunun, ilerleyen saatlerde dışarıya çıkması bekleniyor.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER