ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL17°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 21 Mayıs 2013 Salı 16:48

KÜNİB'den Prof.Dr. Ömer Özkan'a ödül


Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Kafkasya Üniversiteler Birliğinin (KÜNİB) bölgesel barış ve huzurun gelişmesi, ekonomik altyapının oluşması ve geleceği kuracak gençlerin ortak programlarla yetiştirilmesi bakımından stratejik önem taşıdığını söyledi.
     Avcı, Kafkasya Üniversiteler Birliği 3. Olağan Kongresi'nin açışında yaptığı konuşmada, KÜNİB'in yıllarca savaşların, yıkımların olduğu ve dünyanın en stratejik bölgelerinden biri kabul edilen Kafkasya coğrafyasının geleceğini, ilmin ışığında düşünme ve kurma endişesiyle bir araya gelmiş bir organizasyon olduğunu söyledi.
     10 ülkeden 60'a yakın üniversitenin bir araya gelmesinin, gelecek açısından ümit verici bir gelişme olduğunu ifade eden Avcı, bölgesel anlamdaki bu birliğin, diğer dünya üniversite birlikleriyle de ağlarını genişleterek dünya barışına önemli katkılar sunacağını kaydetti. Avcı, "KÜNİB, bölgesel işbirliklerini somut olarak geliştirerek, ortak bir geleceğin inşa edilmesine hizmet edecektir" dedi.
     Toplantıda, konuşmaların ardından KÜNİB'e yeni katılan üniversitelerin protokol imza töreni gerçekleştirildi. Yeni üyelerle KÜNİB'in üye sayısı 58'e ulaştı.
    
     -KÜNİB'den Prof.Dr. Ömer Özkan'a ödül-
    
     Toplantıda, organ nakli konusunda önemli başarılara imza atan ve Türkiye'nin ilk yüz nakli ameliyatını gerçekleştiren Akdeniz Üniversitesi Plastik ve Re-konstruktif Cerrahi Estetik Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Ömer Özkan'a, Kafkasya Üniversiteler Birliği 2013 Yılı Bilim Ödülü verildi.
     Kongreye Türkiye'den de üye üniversitelerin rektörlerinin yanı sıra Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, YÖK Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya, TİKA Başkanı Serdar Çam, Hazar Strateji Enstitüsü Genel Sekreteri Haldun Yavaş ile Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkan Yardımcısı Mehmet Köse de katıldı.
     Başkent Bakü'de başlayan kongreye, Türkiye, Gürcistan, Kırgızistan, Moldova, Kazakistan, Ukrayna, İran, ABD, Kıbrıs ve diğer ülkelerden rektör ve akademisyenler ile çok sayıda siyasetçi katıldı.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER