ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Eylül 2013 Cuma 21:28

Kültür ve Turizm Bakanı Çelik, Macaristan'ın tarihi mekanlarında incelemelerde bulundu


Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Macaristan'da daha önceden birçok devletin hakimiyeti olduğunu hatırlatarak, ''Buralarda Osmanlı, Rus, Alman ve Avusturya hakimiyeti olmuş ama onların hakimiyet dönemlerini Macarlar 'işgal' olarak anarken Osmanlı dönemini bir 'yönetim' olarak anıyorlar'' dedi.
Çelik, Macaristan'da Estergon Kalesi, Vişegrad kentindeki tarihi mekanlar ve Budapeşte Galiçya Cephesi Türk Şehitliği'nde incelemelerde bulundu.
Çelik, Estergon Kalesi ziyaretinde yaptığı konuşmada, Macaristan'da daha önceden birçok devletin hakimiyeti olduğunu hatırlatarak, ''Buralarda Osmanlı, Rus, Alman ve Avusturya hakimiyeti olmuş ama onların hakimiyet dönemlerini Macarlar işgal olarak anarken Osmanlı dönemini bir yönetim olarak anıyorlar'' diye konuştu.
Budapeşte'de dün açılan Yunus Emre Türk Kültür Merkezi'nin yanında bir terör müzesi olduğunu, orada faşizmin ve komunizmin Macarlara yaptığı zulmün hatıralarının yaşatıldığını belirten Çelik, Yunus Emre Türk Kültür Merkezi'nin ise Macarlara tarih boyunca özgürlük mücadelelerinde Türklerin desteklerini anımsattığını kaydetti.

''Yunus Emre, varoluşumuzu hayata bakışımızı ortaya koyar''

Devletlerin kurduğu bağların zamanla azalıp çoğalabileceğini bildiren Çelik, şöyle konuştu:
''Kültürel bağları sağlam kurarsanız başka milletlerle asla sarsılmaz bir dil, bir anlaşma zemini oluşturmuş olursunuz. Bizim kültürümüzü ifade eden pek çok düşünür, şair, hikmet ve ilim ehli var. Ama biri ben sadece bir kişiyi okuyarak sizin kültürünüzü tanımak istiyorum derse biz ona Yunus Emre'yi okumasını tavsiye ederiz. Çünkü Yunus Emre var oluşumuzu hayata bakışımızı ortaya koyar.''
Türk dilini ve tasavvrunu öğrenmek isteyenler için de Fuzuli'nin eserlerini okumalarını tavsiye eden Çelik, Yunus Emre'nin buraya getirilmesinin Macarlar ile tarih boyunca oluşturulan ilişkilerin taçlandırılması anlamına geldiğini ifade etti.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER