ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Mart 2013 Çarşamba 21:12

Kültür ve Turizm Bakanı Çelik Almanya'da


Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Celik, 1960'lı ve 1980'li yıllarda yapılan anayasalara ilişkin olarak, "Derin anayasanın esası şuydu; bu, devletin statüko temelinde, oligarşi temelinde, millet iradesini dışlama temelindeki gizli yapılımıydı. Bu şuna dayanıyordu. Millet kime oy verirse versin, hangi partiyi seçerse seçsin, devlet içindeki birtakım oligarşik grupların hakimiyetinin devamlılığı esasına dayanıyordu" dedi.

Çelik, Almanya'nın başkenti Berlin'de Avrupalı Türk Demokratlar Birliği'nin (UETD) şubesini ziyaret etti. Burada yaptığı konuşmada Çelik, Türkiye'de asıl sorunun 1960 ve 1980'li yıllarda yapılan "derin anayasalar olduğunu" belirterek, yeni bir anayasa hazırlayarak din, dil ve ırk ayrımı gözetmeksizin tüm bireylere demokratik haklar vermek için çaba harcadıklarını söyledi. Çelik, şunları kaydetti:

"Derin anayasanın esası şuydu; bu, devletin statüko temelinde, oligarşi temelinde, millet iradesini dışlama temelindeki gizli yapılımıydı. Bu şuna dayanıyordu. Millet kime oy verirse versin, hangi partiyi seçerse seçsin, devlet içindeki birtakım oligarşik grupların hakimiyetinin devamlılığı esasına dayanıyordu. Seçilmiş iradenin, yani milletin kendi devletini yönetme iradesinin gasp edilmesine dayanıyordu."

Türkiye'nin bugüne kadar tüm işlerini Batılılara havale ettiğini, artık bu durumu değiştirerek, coğrafi dengeleri yeniden sağlamaya başladıklarını ifade eden Bakan Çelik, bu değişime katkı sağlamayı sürdürmeleri için Avrupa'da yaşayan Türklerin de birlik ve beraberlik içinde hareket etmesi gerektiğini dile getirdi.

Çelik, Avrupa ülkelerinde yaşanan ekonomik krize ve Arap ülkelerinde yaşanan demokrasi krizine de işaret ederek, Türkiye'nin geçmişteki tecrübelerine dayanarak aldığı önlemlerle "dimdik ayakta durduğunu ve diğer ülkeler için ilham kaynağı olduğunu" söyledi.

Türkiye'nin hem bir Avrupa, hem Akdeniz, hem Kafkas, hem Karadeniz, hem de bir Asya ülkesi olduğunu ifade eden Çelik, "Türkiye'nin komşu ülkelerle işbirliği yaparak bu ülkelerin gelişimine katkı sağlaması da bir barış modeli olarak görülüyor" dedi.

UETD Berlin Başkanı Sinan Kaplan da, derneklerinin kuruluş amaçları hakkında bilgi vererek, Almanya'da yaşayan Türklerin topluma daha fazla katılım sağlaması ve Türklerin daha başarılı olarak refah düzeyini artırmasına katkı sağlamaya çalıştıklarını ifade etti.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER