ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL17°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Mayıs 2013 Cuma 21:49

Kültür Şöleni'ne ilk günde rekor katılım


İzmir'de bu yıl ilk defa yapılan 11. Türkçe Olimpiyatları Kültür Şöleni'nde rekor katılım gerçekleşti. Dünyanın 140 farklı ülkesinin stantlarının açıldığı şöleni, İzmir ve çevre illerden 1 milyona yakın kişi ziyaret etti.

Uluslararası Türkçe Derneği (TÜRKÇEDER) ve İzmir Kültürlerarası Diyalog Merkezi'nin (İZDİM) ortaklaşa düzenlediği 11. Türkçe Olimpiyatları'nın Kültür Şöleni, muhteşem bir törenle açıldı. Kültürpark Açık Hava Tiyatrosu'nu hınca hınç dolduran İzmirliler, dünyanın 140 ülkesi ve 55 ilden gelen 2 bin öğrenciye ev sahipliği yapmanın mutluluğunu yaşadı.

'Evrensel Barışa Doğru' sloganı ile 17.30'da başlayan açılışa bir misafir cumhurbaşkanı yardımcısı, 16 bakan ve 7 BİE delegesi katılırken, Türkiye'yi Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, İzmir Vali Vekili Mustafa Harputlu, CHP'li İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Aydın Valisi Kerem Al, MHP'li Manisa Belediye Başkanı Cengiz Ergün temsil etti. Tören, İzmir Tertip Komitesi Başkanı, eski bakanlardan Işılay Saygın'ın konuşmasıyla başladı.

"BU PROJE TÜRK HALKININ GÖNLÜNE TAHT KURDU"

Tertip heyeti adına İzmirlileri selamlayan Işılay Saygın, "Amacımız, güzel Türkçemizi dünyada hak ettiği konuma getirmek, dilimizi sevdirmek, dilimizin daha yaygın şekilde kullanılmasını sağlamak." dedi. Tüm zamanlardan daha çok ihtiyaç duyulan dünyadaki barış hareketleri içinde Uluslararası Türkçe Olimpiyatları'nın ilk ve tek sivil toplum hareketi olduğunun altını çizen Saygın, "Ülkemiz ve kültürümüzü dünyaya tanıtmak, ülkemiz ile dünya ülkeleri arasında barış ve diyalog köprülerinin kurulmasına katkı koyma, önemli bir gönüllülük çalışmasıdır. Olimpiyatların asıl mimarları olan öğretmenlerin ve Anadolu insanlarının birleşeni olarak ortaya çıkan bu hizmet, bugün hem devlet tarafından desteklenen hem de Türk halkının gönlünde taht kuran büyük bir projedir." şeklinde konuştu.

Saygın, 2003 yılında 17 ülke 62 öğrenci ile çıkılan yolda, 11. Türkçe Olimpiyatları'nın 140 ülke 2 bin finalist öğrencinin katıldığı büyük bir organizasyon haline dönüştüğünü kaydetti. Saygın, amaçlarının, Birleşmiş Milletler'e (BM) kayıtlı 193 ülkenin katılımını sağlamak olduğunu söyledi. Türkçe Olimpiyatları'nda bu yıl sloganın 'Evrensel Barışa Doğru' olduğunu ve sosyal paylaşım sitelerinden yapılan yarışmaya 14 bin kişinin katıldığı yarışma sonucunda belirlendiğini ifade eden Saygın, EXPO'ya adaylık sürecinde Kültür Şöleni'nin İzmir'de yapılmasının da kent adına çok güzel bir tanıtım fırsatı olduğunun altını çizdi. Saygın, tüm İzmir halkını, 9 Haziran'da İzmir Atatürk Stadı'nda yapılacak olan Türkçe Olimpiyatları'nın İzmir ayağına davet etti.

TÜRKÇE OLİMPİYATLARINI DÜZENLEYENLERİ YÜREKTEN ALKIŞLIYORUM

Kültür Şenliği'ne ev sahipliği yapan Başkan Aziz Kocaoğlu, "140 farklı ülkeden gelen, Türkiye'ye ve Türkçeye gönül veren sevgili gençler, Türkçe Olimpiyatları öncesinde bu yıl ilk kez düzenlenen etkinliğe ev sahipliği yapmaktan ve sizleri kentimizde ağırlamaktan büyük bir mutluluk duymaktayız." dedi.

Farklılıklarını zenginlik olarak gören Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün 'Yurtta barış, dünyada barış' sözünü rehber edinen, farklı dinlere, ırklara mensup çocukların oluşturduğu çok renkli tablodan olağan üstü derecede, müthiş etkilendiğini vurgulayan Kocaoğlu, "Güzel dilimizin dünyaya tanıtılması adına gerçekleştirilen Türkçe Olimpiyatları'nın düzenlenmesinde emeği geçen, gece gündüz çalışan herkesi yürekten alkışlıyorum, kutluyorum. Konuğumuz olan çocuklarımız başta olmak üzere tüm izleyicilerimizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum. EXPO 2020 İzmir'in olacaktır." diyerek konuşmasını bitirdi.

Kültür Şöleni'ne, AK Parti İzmir milletvekilleri İlhan İşbilen, İlknur Denizli, Ali Aşlık, CHP İzmir Milletvekili Mehmet Ali Susam, AK Parti Manisa Milletvekili Muzaffer Yurttaş, İzmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş, İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Zekeriya Mutlu ve çok sayıda üst düzey bürokrat ve davetli katıldı.

İki bin öğrencinin katıldığı Kültür Şöleni, 26 Mayıs tarihine kadar açık kalacak. 45 bin metrekarelik 3 salona kurulan 140 ülkenin standı, 11.00-23.00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER