ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Ocak 2013 Çarşamba 14:56

Kültür Sanat Büyük Ödülleri sahiplerinde


Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ''Eskiden daha anormal iç ve dış şoklarla karşı karşıya olurken şimdi her ülkenin karşılaştığı sorunlarla uğraşan bir ülkeyiz. Böyle bir ülkede şüphesiz ki kültür ve sanat hayatının canlanması ve insanlığa çok güzel hediyelerin verilmesi de kaçınılmazdır'' dedi.
     Cumhurbaşkanı Gül, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Binası'nda gerçekleştirilen Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Sanat Büyük Ödülleri töreninde yaptığı konuşmaya, törene katılmaktan ve geleneksel Türk sanatlarını icra eden değerli sanatçılarla birlikte olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek başladı.
     Devletlerin kendi düzenlerini ve ordularını kurup, ekonomilerini sağlamlaştırmalarından sonra o toplumlarda sanat ve kültür faaliyetlerinin ortaya çıktığını ve büyük başarılar yazıldığının görüldüğünü söyleyen Gül, ''Geçmişe baktığımızda da birçok devletin, milletin tarih sahnesinde çok önemli rollerinin nispeten azaldığını hatta bazılarının kaybolduğunu fakat insanlık tarihine emanet ettikleri sanat ve kültür eserlerinin ise insanlık envanterine girdiğini ve devam ettiğini görüyoruz'' diye konuştu.
     Osmanlı İmparatorluğu döneminde de sürecin aynı şekilde gerçekleştiğini, önce devletin kurulduğunu, kendisini sağlamlaştırdığını, sonra her alanda büyük sanat olaylarının ortaya çıktığını dile getiren Gül, her alanda bugün büyük bir hayranlıkla seyredilen, okunan değerli eserler bırakıldığını kaydetti. Cumhurbaşkanı Gül, ''Devletler zayıflarken bile sanat ve kültür faaliyetleri ömürlerini devam ettirirler, onların zayıflaması devletlerin zayıflamasından daha sonra gelir'' dedi.
     Türkiye'nin de son yıllarda hiçbir dönemde olmadığı kadar istikrarlı ve güçlü bir hale geldiğine işaret eden Cumhurbaşkanı Gül, sözlerini şöyle sürdürdü:
     ''Evimizin içini adeta yeniden düzene koymuş bir şekilde, ekonomisi güçlü, geleceği tahmin edilebilen, herkesin artık normal kaygılarla uğraştığı bir ülke haline geldik. Eskiden daha anormal iç ve dış şoklarla karşı karşıya olurken şimdi her ülkenin karşılaştığı sorunlarla uğraşan bir ülkeyiz.
     Böyle bir ülkede şüphesiz ki kültür ve sanat hayatının canlanması ve insanlığa çok güzel hediyelerin verilmesi de kaçınılmazdır. Memnuniyetle görüyorum ki sanatın her dalında, tüm alanlarında çok değerli sanatçılarımız ortaya çıkıyor. Sinema, resim ve heykelde, edebiyatın bütün dallarında, romanda. İlk defa Nobel Edebiyat Ödülü'nü kazanan yazar bu dönemde çıkmış, ilk defa Türkiye'nin bu sahadaki başarısına şahit olduk. Uluslararası ödüller kazanan çok değerli Türk sanatçıları ortaya çıkıyor.''
    
     -''Kültür sanat hayatımıza yeni bir heyecan getirecek''-
    
     Bu başarıların yanı sıra geleneksel sanatların da dikkat çeker hale geldiğine işaret eden Gül, ''Maalesef geçmişe baktığımızda, yakın geçmişimize, geleneksel sanatlarımızı çok ihmal ettiğimiz, görmezlikten geldiğimiz hatta onu ademe mahkum ettiğimiz dönemler olmuştur. Ama bugün geleneksel sanatların da çok büyük bir geri dönüş içinde olduğunu görüyoruz. Bunda şüphesiz ki bütün kamu kurumlarının, sivil toplum kuruluşlarının destekleri çok önemli katkı sağlamaktadır. Özellikle belediyelerin bu konudaki faaliyetlerini büyük bir takdirle izliyorum'' ifadelerini kullandı.
     Sanatçıların kendilerini feda ederek değerli öğrenciler yetiştirdiklerini, onların da ürünlerini ortaya koymaya başladıklarını söyleyen Gül, verilen ödüllerin de bunun en güzel örneklerinden olduğunu kaydetti.
     Törene katılmaktan duyduğu memnuniyeti ifade eden Cumhurbaşkanı Gül, ''Beni Ertuğrul Bey davet etmişti ama ev sahipliğimizi değerli bakan Ömer Bey yapıyor. Kendisine de bu vesileyle başarılar diliyorum, eminim ki kendisi kültür sanat hayatımıza yeni bir heyecan getirecektir ve hep beraber ortaya çıkan bu başarılarla övüneceğiz'' dedi.
     Törende emeği geçenleri tebrik ederek konuşmasını bitiren Gül, İslam Seçen, Prof. Dr. Fatma Çiçek Derman, Salih Balakbabalar, Yrd. Doç. Dr. Hüseyin Öksüz, Alparslan Babaoğlu ve Cahide Keskiner'in ödüllerini takdim etti. Törene katılamayan Keskiner'in ödülünü öğrencisi aldı.
    
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER