ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 10 Haziran 2013 Pazartesi 01:07

Kültür Başkenti Eskişehir’de Türkçe coşkusu

Kültür Başkenti Eskişehirde Türkçe coşkusu


Tüm Türkiye’ye adeta ‘Beşinci Mevsim’ yaşatan Türkçe Olimpiyatları’nın coşkusu sürüyor. Uluslararası Türkçe Derneği (TÜRKÇEDER) tarafından bu yıl 11’incisi düzenlenen Türkçe Olimpiyatları’nın Eskişehir ayağı şölen havasında gerçekleştirildi.

Duygulu ve neşeli anların bir arada yaşandığı geceye, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Cemil Çiçek, Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Nabi Avcı, Türkçe Olimpiyatları Tertip Komitesi Başkanı ve TBMM Başkan Vekili Mehmet Sağlam, Vali Güngör Azim Tuna, Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen ve onbinlerce vatandaş katıldı.
Atatürk Stadyumunda Eskişehirlilerin yoğun ilgi gösterdiği gecede 20 ülkeden 67 çocuğun söylediği şarkılar, okuduğu türkü ve şiirler ile sundukları halkoyunları gösterileri ayakta alkışlandı. Gecede aynı zamanda, 11. Türkçe Olimpiyatlarında gösterdikleri başarıdan dolayı 20 ülkeden 26 öğrenciye Türkiye Büyük Millet Meclisi Türk Dilini Teşvik ödülü verildi. Öğrencilere madalya ve sertifikaları Meclis Başkanı Çiçek tarafından takdim edildi. Milli Eğitim Bakanı Avcı ise organizasyona sponsorluk katkısı sunanlara birer teşekkür belgesi verdi.

Ödül töreni sonrasında bir konuşma yapan Cemil Çiçek, dilin önem ve ehemmiyetine dikkat çekti. “Ümit dolu, gelecek dolu bu yavrularımız ortaya çok güzel tablo koyuyorlar.” diyen Meclis Başkanı Çiçek, “Bu hepimize örnek olacak tablo. Renkleri, ırkları, dinleri, dilleri ayrı olsa da hepimizin örnek olacağı bir tablo ortaya koyuyorlar.” dedi.

Türkçe Olimpiyatlarının organizasyonun emek istediğini, hatta devletin bile yapmakta zorlanacağı bir buluşmanın sevgi, hoşgörü, dünya barışı ve Tür dili adına büyük önem taşıdığının altını çizen Başkan Çiçek, “Gerçekten devlet olarak bile yapmakta zorlanacağımız bu buluşmayı temin eden kardeşlerimize, bu fikri ortaya atanlara, buna ortak olan ve destekleyenlere meclis adına teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Türkçe’nin bugün sadece Türkiye’nin değil, 300 milyona yakın 5 kıtada konuşulan bir dünya dili haline geldiğini kaydeden Başkan Çiçek, şöyle dedi: “Çabamız Türk dilinin BM üye ne kadar devlet, millet varsa orada konuşulur hale getirmektir. 11 sene de bu başarıya gerçekleştiren kardeşlerimiz inanıyorum gelecek yıllarda Türk dilini daha çok bilinen, konuşulan bir dil haline getirecektir.” ifadesini kullandı. Dil medeniyetin, kültürün vasıtası olduğunu ifade eden Çiçek, “ Dilimizle konuşur, anlaşır, kültür inşa ederiz. Muhteşem kültürümüz medeniyetimiz var. Bunu korumak ve gelecek kuşaklara aktarmak önemlidir ve değerlidir.” şeklinde konuştu.

Milli Eğitim Bakanı Avcı’da bu şöleni düzenleyenlere katkı sunanlara teşekkür etti. BBP Genel Başkanı Mustafa Destici ise, Türkçe'nin dünyada tanıtılmasında önemli rol oynayan şölenin insanlığa ve birliğe hizmet ettiğini ifade etti.

Türkçe şöleni daha sonra havai fişek gösterisi ve ‘Yeni Bir Dünya’ şarkısıyla son buldu.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER