ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Eylül 2013 Çarşamba 15:44

Kültür Bakanlığı’ndan Japon Büyükelçiliği’ne taziye ziyareti


Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Özgür Özaslan ile Tanıtma Genel Müdürü İrfan Önal, Nevşehir’in Göreme ilçesinde bir Japon turistin ölümü diğerinin de yaralanması olayıyla ilgili olarak Japonya’nın Ankara Büyükelçiliği’ne taziye ziyaretinde bulundu.

        Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik’in talimatıyla, Türkiye’nin olaydan duyduğu üzüntüyü iletmek üzere elçiliği ziyaret eden Bakanlık Müsteşarı Özgür Özaslan ile Tanıtma Genel Müdürü İrfan Önal, Japonya’nın Ankara Büyükelçisi Kiyosihi Araki ile görüştü.

        Büyükelçinin makamında gerçekleşen görüşmenin ardından Müsteşar Özaslan, elçilik çıkışında Büyükelçi Araki ile birlikte açıklama yaptı. Kapadokya Bölgesi’nin özellikle kültür turizmi açısından son derece önemli olduğuna dikkati çeken Özaslan, bölge halkının bu konuda büyük bir hassasiyete sahip olduğunun ve olaya karşı reaksiyon gösterdiklerinin altını çizdi.

        Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik’in, saldırıyla ilgili taziye mesajını Büyükelçi Araki'ye ilettiklerini kaydeden Özaslan, saldırının iki ülke arasındaki ilişkileri etkilemeyeceğini söyledi.

        "Bu olaylar en az Japonlar kadar Türkleri de fazlasıyla üzdü." diyen Özaslan, "Her türlü yasal tedbirin alınmasıyla birlikte yerli ve yabancı turistlerin güvenliğini, gezebileceği, her türlü turizm faaliyetine iştirak edebileceği bir ortamı oluşturmak tabii ki ev sahibi ülkenin bir borcu, bir görevidir. Bu ortamı hazırlamak için biz bundan sonra hem bakanlık hem de devlet olarak daha fazla hassasiyet göstereceğiz. Şu anda Japonya ile ilişkilerimiz hiç olmadığı kadar iyi. Biz acılarını paylaşmayı özellikle istedik. Kapadokya Bölgesi özellikle kültür turizmi açısından son derece önemli bir bölge ve yerel halkın da bu konuda büyük bir hassasiyeti var. Nevşehir halkı da bu olayın yaşandığı Göreme'de yaşayan insanlar da bu olayı kınadılar. Türk ve Japon bayraklarını asarak reaksiyon gösterdiler. Bu olayı bu yönüyle paylaşmak istediler. Büyükelçi Araki konuyla ilgili olarak zaten bilgi sahibiler. Şu anda bir Japon turistin ölümü, diğerinin de yaralanmasıyla ilgili olan hadisenin faili yakalanmış durumda. Maalesef acılarını paylaşmaktan öte fazla bir şey yapamıyoruz. Ama bundan sonra bu tür hadiselerin tekerrür etmemesi için her türlü tedbirin yerinde alınacağına da söyledik. Türkiye ile Japonya arasındaki dostane ilişkiler bu olaydan etkilenmeyecektir. Büyükelçi, konuyla ilgili olarak bazı sorular sordu. Şu anda yaralı olarak tedavi gören Japon turistin ailesi, çocuklarıyla ilgili bilgi almak ve yardımcı olmak üzere Nevşehir’de bulunuyor. Öldürülen diğer Japon turistin otopsi için cenazesi Ankara’da. Bununla ilgili işlemler devam ediyor." açıklamasını yaptı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER