ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Hafif Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 10 Haziran 2013 Pazartesi 11:20

Kuleli birinci oldu

Genelkurmay, TSK ile ilgili haberleri paylaştı.


Genelkurmay Başkanlığı, TSK bünyesindeki faaliyetlere ilişkin kamuoyunu bilgilendirme adına açıklama yaptı.

Yazılı açıklamada Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel ve komutanların 6 Haziran 2013 tarihinde 2. Zırhlı Tugay Komutanlığı/Maltepe'de icra edilen 1. Ordu Komutanlığı Lojistik Tatbikatına katıldığı, yıllık tatbikat programına uygun olarak icra edilen tatbikatın personel ve birliklerin lojistik seviyelerinin yükseltilmesi maksadıyla, Kara Kuvvetleri Komutanlığı ve 1. Ordu Komutanlığı Lojistik Unsurları tarafından icra edildiği paylaşıldı.

Yine Genelkurmay Başkanı Özel ve komutanların 7 Haziran 2013 tarihinde 3. Kolordu Komutanlığı ile Piyade Okul Komutanlığında denetlemede bulunduğu, Türk Silahlı Kuvvetlerinin planlı tatbikatlarından olan EFES-2013 Müşterek Kıtalı Komuta Yeri Tatbikatının da 10 Mayıs-10 Haziran 2013 tarihleri arasında, Batı Anadolu ve Orta Ege Bölgesinde icra edildiği ifade edildi. Tatbikat kapsamında, müşterek harekâtta görev alacak birlik ve karargâhların birlikte çalışma yetenekleri, eğitimleri geliştirilmiş ve komuta kontrol sistemlerinin denendiği hatırlatıldı.

AFGAN GENÇLERE DESTEK

Genelkurmay bir diğer haberde Afgan halkına güvenlik ve danışmanlık hizmetleri başta olmak üzere sağlık, eğitim gibi birçok alanda yardım eden Kabil Bölge Komutanlığı’nın, spor alanında da Afgan gençlerine destek ve yardımlarını sürdürdüğü kaydedildi. Destek kapsamında, imkânlar ölçüsünde Afganistan'a spor alanında gereken desteği sağlamak maksadıyla; Afganistan Futbol Federasyonu ve Afgan Millî Futbol Takımıyla yapılan görüşmeler sonucunda, Kabil Bölge Komutanlığı tarafından, 1 Haziran 2013 tarihinde Afganistan Futbol Federasyonu Tesislerinde, Bayan Millî Futbol Takımına spor malzemesi yardımında bulunulduğu belirtildi. Kabil Bölge Komutanlığı’nın, dost ve kardeş ülke Afganistan'ın geleceğe sağlam adımlarla yürümesi için Afgan halkına her türlü desteğini sürdürmek olduğu vurgulandı.

ASKERİ ÖĞRENCİ ADAYINDAN ÜCRET ALINMAYACAK

Askerî öğrenci adaylarının alacağı sağlık raporları ile periyodik muayenelerde alınacak sağlık raporlarından ücret alınmaması maksadıyla hazırlanan Bakanlar Kurulu kararı 29 Mayıs 2013 tarihinde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından imzalandığına da dikkat çekildi.

TÜBİTAK YARIŞMALARI

Genelkurmay başka bir haberde ise TÜBİTAK Bilim İnsanı Destekleme Daire Başkanlığı tarafından ilk kez düzenlenen 'Lise Öğrencileri Girişimcilik ve Yenilikçilik Yarışması'nda Kuleli Askerî öğrencileri tarafından hazırlanan 'Gıdaların Raf Ömrünü Uzatacak Doğal Zeolit Katkılı Polietilen Esaslı Kompozit Ambalaj Üretimi ve Karakterizasyonu' konulu projenin, gıda dalında yarışan 22 proje arasından Türkiye birinciliğini elde ettiği aktarıldı.

Aynı yarışmada Maltepe Askerî Lisesi öğrencileri tarafından hazırlanan 'Zeytin Karasuyundan Gübre, Yakıt ve Sulama Suyu Elde Edilmesi' konulu proje, çevre dalında yarışan 34 proje arasından Türkiye üçüncüsü ve 'Saydam Güneş Pilinin Tasarlanarak Binaların Dış Cephe Kaplamalarında Kullanılması Yoluyla Gün Işığından Azami Düzeyde Faydalanılması' konulu projenin de enerji dalında yarışan 30 proje arasından Türkiye üçüncüsü olduğu kaydedildi.

Ayrıca TÜBİTAK Bilim İnsanı Destekleme Daire Başkanlığı tarafından 44. kez düzenlenen 'Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması'nda, Deniz Lisesi öğrencileri tarafından hazırlanan 'Kızılötesi Lazer ile Hedef İşaretleme ve Takip Sistemi' konulu proje, bilgisayar dalında yarışan 17 proje arasından Türkiye ikinciliğini, Kuleli Askerî Lisesi öğrencileri tarafından hazırlanan 'Zamanı Bildirip, Zamana Yenilen Muvakkithaneler' konulu projenin, Tarih dalında yarışan 18 proje arasından Türkiye ikinciliğini elde ettiği dile getirildi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER