ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL17°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 02 Mart 2014 Pazar 00:45

Kudüs'te İsrail karşıtı gösteri


İsrail askerleri, İsrail'in Filistinlileri hedef alan saldırılarını kınamak amacıyla Mescid-i Aksa'nın Amud Kapısı'nda düzenlediği gösteriye müdahale etti.
İsrail'in şiddet politikasına yönelik sloganların atıldığı gösteride, Batı Şeria'da yaşayan Mutez Veşha ve İsrail hapishanesinde hayatını kaybeden Filistinli tutuklu Cihad et-Tavil'in ölümleri protesto edildi.
Barışçıl gösteriyi dağıtmak isteyen, Filistinlileri Sultan Süleyman ve Selahaddin caddelerinde kovalayan İsrail askerleri, bazı göstericileri darp etti. Askerler, basın mensuplarına da müdahalede bulundu.
İsrail askerleri 27 Şubat'ta, buldozerler eşliğinde Ramallah'ın Birzeit beldesine baskın düzenleyerek, Filistinli Veşha ailesine ait evi saatlerce kuşatmıştı. İsrail askerlerinin bölgeden çekilmesinden sonra buldozerlerle bir kısmı yıkılan evde, açılan ateş sonucu öldüğü tespit edilen Mutez Veşha'nın cansız bedenine ulaşılmıştı.
Filistinli Tutuklular Kulübü de geçen aralık ayında ehliyetsiz araç kullandığı gerekçesiyle gözaltına alındıktan sonra 3 ay hüküm giyen Cihad et-Tavil'in, 26 Şubat'ta İsrail askerlerinin, Bi'rus-Seba Hapishanesi'ne düzenlediği baskında hayatını kaybettiğini açıklamıştı.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER