ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Kuvvetli Sağanak
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Ocak 2014 Cumartesi 10:09

Kudüs Komitesi 20. dönem toplantıları


Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, "Bugün, Kudüs daha önce hiç olmadığı kadar tehlike altında" dedi.

Abbas, Fas'ın Marakeş kentinde düzenlenen Kudüs Komitesi 20. dönem toplantılarında yaptığı konuşmada, Kudüs'ü "Filistin'in kalbi" olarak nitelendirerek, "Kudüs'ün göz yumulması mümkün olmayan birçok tehlikeyle karşı karşıya olduğu çok istisnai ve kritik bir dönemde burada toplanmış bulunuyoruz. Bugün, Kudüs daha önce hiç olmadığı kadar tehlike altında" ifadesini kullandı.

İsrail'in nihai hedefini gerçekleştirmek uğruna Kudüs'ün kimliğini değiştirmeye çalışarak Yahudileştirme faaliyetlerini sürdürdüğünü ifade eden Abbas, "İsrail, uyguladığı ağır vergiler, Filistinlilerin evlerine yönelik yıkım faaliyetleri, Kudüs'ün kaynaklarını heder etmek, altyapısını yıkmak ve Yahudi yerleşim birimleri inşasına devam etmek suretiyle ırkçılık politikasını sürdürüyor. Böylece Filistinlilerin kenti terketmesini hedefliyor" diye konuştu.

Bu yıl Fas Kralı 6 Muhammed'in başkanlığını yaptığı Kudüs Komitesi, 1975 yılında Suudi Arabistan'ın Cidde kentinde düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) 6. Dönem Dışişleri Bakanları Konseyi Toplantısında alınan kararla kurulmuştu.
İİT'ye üye 16 ülkeden temsilcilerin 3 yıllığına göreve getirildiği komitede ele alınan konuların başında, Kudüs'te yaşanan son gelişmeler, İsrail'in Filistin halkı ve Kudüs'e karşı işlediği hak ihlalleriyle mücadele yöntemleri geliyor.
2002'den sonra 12 yıl aranın ardından bu yıl Fas'ta düzenlenen toplantılar yarın akşam sona erecek.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER