ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Aralık 2012 Çarşamba 19:39

Küdür Yanardağı dikkatle incelenmeli


Marmaris’te son bir ayda binden fazla deprem meydana gelmesi üzerine bölgede yapılan çalışmaların ilk aşaması tamamlandı. Marmaris'teki yanardağ araştırması ekibinde bulunan İstanbul Teknik Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yüksek Mühendis Prof. Dr. Ahmet Ercan, Küdür Yanardağı ile ilgili bilgi verdi. ''Küdür'' adı verilen yanardağın Hawaii türünde akışkan olduğunu belirten Ercan, ''Yanardağının 'Vezüv' örneğinde olduğu gibi çok büyük oranda çevreye zarar vermeyeceğini gördük. Marmaris için bir tehlike yok ama eğer aktif hale gelirse Yunanistan'a zararı olur. O yüzden dikkatli bir şekilde takip edilmeli" dedi.

Yanardağının izlenmesinde uydu görüntülerinin de önemli olduğuna değinen Ercan "Uydudan izleme görüntüleri bizim için çok önemli. Uzaya fırlatılan Göktürk-2 uydusundan Sayın Başbakanımız bize bir kanal tahsis ederse sürekli bir uzaktan algılama ile gözlemlerimizi artırmak istiyoruz.” diye konuştu. Küdür Yanardağı'ndan turizm geliri sağlanabileceğini aktaran Ercan, “Küdür, turizme kazandırılırsa Marmaris’in kış turizmi de canlanmış olur. Ayrıca yanardağın sıcaklığından da yararlanarak kaplıcalar kurulabilir. Aynı zamanda yabancı bilim adamlarının buraya gelmesini sağlayarak bunu dünya üzerinde popüler hale getirebiliriz. Dünya üzerinde şuanda 500 tane diri yanardağ var. Bunların en genci Türkiye’deki Küdür yanardağıdır.” açıklamalarında bulundu.

Yanardağın deniz içinde olduğu için faaliyete geçmesinin zor olduğunu söyleyen Ercan, yüzeye çıkıp çıkmayacağı belli olmadığını aktardı. Ercan "Deniz içinden su püskürmeleri ve gaz çıkışları görülecektir. Fakat bu korkulacak bir durum değildir. Eğer püskürürse, bundan etkilenecek olan Yunanistan’ın birkaç köyü olacaktır." dedi.

12 KİŞİLİK HEYETİN İLK ÇALIŞMASI TAMAMLANDI

Marmaris'te çok fazla depremin meydana gelmesinin ardından 12 kişiden oluşan bilim insanları, Bozburun beldesi ile Yunanistan'ın Sömbeki (Simi) Adası arasında sarsıntıların' büyük bir depremin habercisi mi olduğunu ya da bir yanardağdan mı kaynaklandığını' tespit etmek için çalışma başlatmıştı. Çalışmada bölgede bir yanardağ olduğu anlaşılmış ve yanardağa, tespit edildiği bölge nedeniyle ''Küdür'' ismi verilmişti.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER